- Te pewne odległości są zalecane, ale nie nakazywane - tłumaczył Morawiecki. Jednak według obowiązującej od marca rządowej specustawy obywatele mają"obowiązek stosowania się do zaleceń" - pisze onet.pl.

Podczas wizyty premiera w Gliwicach, Mateusz Morawiecki pojawił się w miejscowej restauracji, gdzie porozmawiał z właścicielami lokalu, którzy skorzystali z rządowej tarczy antykryzysowej.

Wokół zdjęć pojawiły się wątpliwości. Ministerstwo Rozwoju w zasadach przeciwdziałania epidemii ujęło wytyczne dla gastronomii. "Należy zwrócić szczególną uwagę na" - między innymi - "zasadę, że przy jednym stoliku może przebywać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. W innym przypadku przy stoliku powinny siedzieć pojedyncze osoby, chyba że odległości między nimi wynoszą min 1,5 m i nie siedzą oni naprzeciw siebie. Wyjątkiem są stoliki, w których zamontowano przegrody, np. z pleksi, pomiędzy osobami" - czytamy.

Czytaj także: Rzecznik rządu: Premier nie wiedział, że to zalecenie obowiązuje

- Pewne odległości są zalecane, a nie nakazywane - powiedział wczoraj na konferencji prasowej premier, odpowiadając na pytanie o to, czy sam nie złamał przygotowanych odgórnie zasad. Co na to mówią przepisy?

7 marca prezydent Andrzej Duda podpisał rządową specustawę dotyczącą walki z epidemią. Dodano tam przepisy do ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Zgodnie z przepisem dodanym do artykułu 8a, Główny Inspektor Sanitarny może wydawać "zalecenia i wytyczne określające sposób postępowania w trakcie realizacji zadań w przypadku stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności wystąpienia choroby szczególnie niebezpiecznej lub wysoce zakaźnej".

Ustęp 8, również dodany przez rządową specustawę, głosi, że "osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są obowiązane do stosowania się do zaleceń i wytycznych organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, o których mowa w ust. 5 pkt 2".

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Czytaj więcej na onet.pl