Zmiany w prawie w 2015 r.

Nowa procedura karna, dowody osobiste i zasady rozliczania podatków – przegląd najważniejszych ustaw, które wejdą w życie w 2015 roku.

Aktualizacja: 04.01.2015 01:38 Publikacja: 01.01.2015 02:42

Zmiany w prawie w 2015 r.

Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski

Prawo karne

1 lipca zacznie obowiązywać wielka nowelizacja postępowania karnego. Zakłada ona zmianę modelu sporu przed sądem karnym – nastąpić ma wyrównanie sił stron procesu. Głęboko zmieni się mechanizm mediacji w sprawach karnych. Wraz ze zmianą kpk radcowie prawni zyskają uprawnienia do reprezentowania oskarżonych w sprawach karnych i karno - skarbowych.

Prawo cywilne

1 marca ma wejść w życie nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Od tego dnia ślub poza siedzibą urzędu stanu cywilnego będzie można zawrzeć bez wykazywania szczególnych powodów. Jednak ceremonia poza urzędem kosztować będzie dodatkowo 1 tys. zł. Inną zmianą przewidzianą przez nową ustawę jest możliwość nadania dziecku imion o obcym pochodzeniu.

Tego samego dnia co nowe prawo o aktach stanu cywilnego zostanie zmieniony wzór dowodu osobistego. Znikną z niego informacje o adresie zameldowania, wzroście i kolorze oczu. Obecnie obowiązujące dowody zachowają ważność, nie będzie trzeba ich wcześniej wymieniać na nowe.

9 marca wejdzie w życie nowa ustawa o charakterystyce energetycznej budynków. Zniesie ona obowiązek uzyskania przez właściciela nowo wybudowanego budynku świadectwa energetycznego. Poszerzy się także lista osób, które będą mogły wystawić takie świadectwo.

Prawo pracy

1 stycznia zmienią się zasady oskładkowania przychodów członków rad nadzorczych. Od swoich zarobków będą oni musieli odprowadzić do ZUS składki na ubezpieczenie społeczne. Zwiększy to koszty działalności spółek posiadających radę nadzorczą.

Tego samego dnia zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące rolników płacących składki do KRUS. Od początku 2015 r. będą mogli dorabiać do połowy wynagrodzenia minimalnego na podstawie umowy zlecenia oskładkowanej w ZUS, nie narażając się na utratę uprawnień przysługujących rolnikom. To korzystna zmiana dla wielu członków Ochotniczych Straży Pożarnych.

Również 1 stycznia zostaną zmienione zasady finansowania przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stanowisk pracy osób z orzeczoną niepełnosprawnością. Na możliwość uzyskania pieniędzy będą mogły liczyć nie tylko firmy, które dopiero chcą zatrudnić niepełnosprawnego, ale także te które już teraz zatrudniają takie osoby.

Od Nowego Roku będzie obowiązywać większość przepisów tzw. pakietu antykolejkowego. Ma on ograniczyć czas oczekiwania chorych na uzyskanie świadczenia medycznego. Dodatkowo osoby cierpiące na nowotwór będą mogły liczyć na szybką ścieżkę pomocy medycznej.

Prawo podatkowe

1 stycznia zmienią się zasady nakładania VAT na usługi elektroniczne. Zmiany obejmą ustawę o VAT i ordynację podatkową. Podatek będzie nakładany w tym kraju, w którym mieszka odbiorca danej usługi, a nie w którym jest zarejestrowany ich dostawca.

Tego samego dnia więcej podmiotów zostanie objętych obowiązkiem stosowania kas fiskalnych. Co do zasady od Nowego Roku z urządzeń będą musieli korzystać także prawnicy, lekarze, doradcy podatkowi, kosmetyczki, właściciele serwisów samochodowych czy też fryzjerzy.

W 2015 r. zmienią się zasady korzystania z ulgi na dzieci przy rozliczaniu PIT przez rodziców rodzin wielodzietnych. Kwota odpisu na trzecie, czwarte i kolejne dziecko zwiększy się o 20 proc.

Od Nowego Roku zmieni się sposób rozliczania przez pracowników używania służbowego samochodu do celów prywatnych. Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej wprowadzi bowiem mechanizm ryczałtowego obliczania wartości świadczenia, które otrzymuje pracownik korzystający prywatnie ze służbowego auta.

Także 1 stycznia zacznie obowiązywać ustawa o zagranicznych spółkach kontrolowanych, nakładająca 19 proc. podatek dochodowy na firmy zarejestrowane w krajach zaliczanych do tzw. rajów podatkowych lub nieposiadających z Polską umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podatek zapłaci polski udziałowiec, który w takiej spółce ma min. 25 proc. udziałów lub akcji, a większość swoich dochodów z tej spółki czerpie z dywidend czy odsetek.

Prawo gospodarcze

Dzień po Nowym Roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o drogach publicznych. Będzie ona ulgą głównie dla firm transportowych, które zmagały się z drakońskimi karami naliczanymi za przejazd bez opłacenia systemu poboru opłat ViaToll. Nowelizacja ustawy zmniejsza wysokość kar, a także wprowadza zasadę, że na każdy pojazd należący do danego przewoźnika kara będzie mogła być nałożona tylko raz na dobę.

18 stycznia zacznie obowiązywać zmiana ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Wprowadzi ona odpowiedzialność osób fizycznych za świadomy udział w kartelu. Na biznesmenów będzie mogła być nałożona kara nawet do 2 mln zł.

Sądy i trybunały
Już ponad 1000 wakatów w sądach. KRS wzywa Bodnara
Prawo w Polsce
Co z umową dożywocia, gdy dożywotnik wybierze innego opiekuna? Ważny wyrok SN
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
W sądzie i w urzędzie
Sąd Najwyższy zajął stanowisko ws. przeliczenia głosów z II tury
Praca, Emerytury i renty
Ranking najbardziej poważanych zawodów. Adwokat i sędzia zaliczyli spadek