Mowa nienawiści w TOK FM. Wniosek do Urzędu Skarbowego skierowany przez szefa KRRiT

Prawo obowiązuje wszystkich, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji egzekwuje wykonania prawa w mediach. — stwierdził Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. Odniósł się do wniosku, złożonego do Urzędu Skarbowego, o wyegzekwowanie kary od radia TOK FM.

Publikacja: 18.04.2024 15:57

Maciej Świrski

Maciej Świrski

Foto: rp.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poinformował o skierowaniu wniosku do Urzędu Skarbowego w sprawie kary, nałożonej przez KRRiT na radio TOK FM. Chodzi o kwotę 88 tys. złotych, do której zapłaty radio zostało zobowiązane w styczniu 2024 roku.

KRRiT: mowa nienawiści w radiu TOK FM

Szereg pięciu audycji, zrealizowanych na falach TOK FM, stał się przyczyną kontroli ze strony KRRiT. Treści, które się w nich znalazły, uznane zostały za niezgodne z prawem — a dokładniej, z art. 18 ust 1 ustawy o radiofonii i telewizji, uznający iż „audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących”.

Czytaj więcej

KRRiT ukarała TOK FM. W tle podręcznik do HiT i słowa o Hitlerjugend

— W wymienionych audycjach odnotowane zostały m.in. sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. — brzmiał komunikat KRRiT ze stycznia 2024 roku. — Znalazły się tam również wypowiedzi ośmieszające i wyszydzające niektóre osoby i grupy społeczne, co w konsekwencji mogło budzić w stosunku do nich niechęć bądź wrogość. Stosowane były również określenia noszące znamiona mowy nienawiści.

Tak więc, na podstawie art. 53 ust 1 ustawy na TOK FM nałożona została odpowiednia kara — do teraz nie została ona jednak przez nadawcę radiowego uiszczona.

Wniosek Świrskiego do Urzędu Skarbowego w sprawie TOK FM

W opublikowanym w serwisie X/Twitter uzasadnieniu decyzji, na które składał się szereg przepisów prawnych, Maciej Świrski powołał się na szereg przepisów, upoważniających Przewodniczącego KRRiT do tego typu działań. Wskazał m.in. na terminy do zapłaty kary przez TOK FM, wyznaczone przez przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, których nadawca radiowy nie dotrzymał.

— Tyle jeśli chodzi o głosy, że nie miałem prawa ściągnąć za pomocą Urzędu Skarbowego niezapłaconej kary ze spółki TVN, a teraz z Inforadio (Tok FM). — skomentował Maciej Świrski, odnosząc się do zarzutów, jakoby Przewodniczący KRRiT nie miał prawa do egzekwowania kar od łamiących prawo mediów. — Prawo obowiązuje wszystkich, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji egzekwuje wykonania prawa w mediach.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poinformował o skierowaniu wniosku do Urzędu Skarbowego w sprawie kary, nałożonej przez KRRiT na radio TOK FM. Chodzi o kwotę 88 tys. złotych, do której zapłaty radio zostało zobowiązane w styczniu 2024 roku.

KRRiT: mowa nienawiści w radiu TOK FM

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy