Dwa projekty uwolnienia rolników od ochrony

Rząd przyjął we wtorek projekt noweli ustawy o kredycie konsumenckim, która wyłącza rolników spod ochrony konsumenckiej.

Publikacja: 06.03.2024 07:28

Dwa projekty uwolnienia rolników od ochrony

Foto: Adobe Stock

To projekt autorstwa ministra finansów, tymczasem w porządku zaczynającego się w tę środę posiedzenia Sejmu jest podobny projekt ustawy autorstwa posłów PSL, który też ma zwolnić rolników z rozciągniętej na nich przez poprzedni rząd ochrony konsumenckiej przy zaciąganiu kredytów i pożyczek, w tym lombardowych.

Zgodnie z ministerialnym projektem (podobnie jak poselskim) przepisy ustawy o kredycie konsumenckim nie będą stosowane do umów o kredyt zawieranych z osobą fizyczną, która prowadzi gospodarstwo rolne. Ma to usunąć utrudnienia biurokratyczne i finansowe przy dostępie do kredytowania działalności rolniczej zwłaszcza wysokotowarowych gospodarstw. W szczególności chodzi o korzystanie przez rolników z kredytów wspieranych dopłatami, np. z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czytaj więcej

Rolnicy zyskają na zmianie prawa. Chodzi o kredyty i pożyczki

Obecne regulacje są poza tym nieprzejrzyste, gdyż w zależności od celu finansowania mają do umowy zastosowanie różne przepisy: konsumenckie, wybrane przepisy konsumenckie rozciągnięte na rolnika lub prawo bankowe. Rolnikowi trudno więc ocenić, który produkt jest dla niego najlepszym rozwiązaniem, a banki muszą decydować o zastosowaniu odpowiednich przepisów, co może paraliżować proces udzielania finansowania. Zmiany te rozciągnięto na rolników na etapie sejmowym bez konsultacji, analizy i bez oceny ich skutków. A wejście w życie ustawy lombardowej ograniczyło im dostęp do finansowania przez wzrost kosztów kredytu i dodatkową biurokratyzację – wskazują autorzy obydwu forsowanych obecnie projektów.

Konsumencka ochrona miała poprawić sytuację rolników, np. dzięki maksymalnej wysokości tzw. kosztów pozaodsetkowych od pożyczek i kredytów. Ale już w trakcie uchwalania regulacji wskazywano, że zwłaszcza „dużym” rolnikom może ona szkodzić.

Przed złożeniem poselskiego projektu przeprowadzono sondaż, czy rolnicy w państwach członkowskich Unii Europejskiej podlegają szczególnej ochronie przy zawieraniu umowy kredytu, w szczególności czy stosuje się do nich dyrektywę o kredycie konsumenckim. Żadne z 12 państw, które udzieliły odpowiedzi, tej ochrony nie ma.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność