Jak możemy przeczytać w artykule Magdaleny Gwóźdź-Pallokat, minister rolnictwa i środowiska Brandenburgii Axel Vogel (Zieloni) potwierdził we wtorek, że jego resort zaskarżył decyzję strony polskiej. Chodzi o odrzucenie sprzeciwu strony niemieckiej w sprawie rozbudowy Odry. 

– W naszej opinii rozbudowa Odry po polskiej stronie jeszcze bardziej pogorszy i tak już silnie zniszczony ekosystem – argumentuje polityk Zielonych.

"Deutsche Welle" przypomina, że Ministerstwo Środowiska landu Brandenburgia złożyło w sierpniu 2020 roku odwołanie od polskiej decyzji środowiskowej. Jak informuje brandenburskie ministerstwo, po wielokrotnym odkładaniu decyzji, w sierpniu tego roku, odwołanie strony niemieckiej zostało odrzucone.

Resort środowiska Brandenburgii argumentuje, że w planach nie uwzględniono w wystarczającym stopniu spodziewanego transgranicznego wpływu na środowisko i obecnego stanu ekologicznego Odry. Strona polska, jak przypomina agencja DPA, przekonuje, że celem działań jest lepsza ochrona przed powodzią.

Pozew został zaadresowany do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i zostanie przekazany do Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Czytaj więcej

Polska i Niemcy z osobnymi raportami na temat katastrofy w Odrze