Niecałe dwa miesiące po katastrofie, komisje eksperckie w obydwu krajach przedstawią w tym tygodniu wyniki swoich badań w sprawie masowego śnięcia ryb w Odrze. Jeszcze pod koniec sierpnia polska minister środowiska Anna Moskwa ze swoją niemiecką odpowiedniczką Steffi Lemke zapowiadały współpracę w sprawie raportu.

– Wspólnie wyraziłyśmy taką intencję, żeby zespoły po obu stronach zakończyły pracę do 30 września, tak byśmy mogli też wspólne wnioski z tych przeprowadzonych badań przekazać – mówiła Anna Moskwa pod koniec sierpnia po posiedzeniu Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska.

Czytaj więcej

W Polsce trwa hekatomba rzek

Choć obie strony dotrzymały ustalonej daty, a polsko-niemiecka grupa ekspertów spotkała się kilkukrotnie, to nie ma w planach wspólnej publikacji lub prezentacji wniosków. Według informacji Deutsche Welle strony nie wiedzą nawet, do jakich konkluzji doszli ich koledzy po drugiej stronie granicy.

Aż trzy komisje do badania przyczyn

Jako pierwszy o braku wspólnego raportu poinformował w swoim serwisie internetowym tygodnik „Spiegel”. Według anonimowych źródeł tygodnika atmosfera po obu stronach ma być „zła i już dawno nie kolegialna”. Współpraca w polsko-niemieckiej grupie ekspertów miała być „nieudana”, a strona polska miała nie przekazać „szczegółowych danych”.

Deutsche Welle ustaliła nieoficjalnie w Niemczech, że podczas spotkań polskich i niemieckich ekspertów doszło do wymiany danych, ale atmosfera, choć kooperatywna, miała być „powściągliwa”. O ile w Berlinie mieli chcieć wspólnego raportu, to Polska zleciła badanie własnym ekspertom. Ostatecznie powstały zatem aż trzy komisje: polska, niemiecka oraz polsko-niemiecka.

Polskie Ministerstwo Środowiska zapewnia jednak, że od początku nie było planowanego wspólnego raportu: – Miały być dwa osobne raporty i wymiana spostrzeżeniami – powiedział Deutsche Welle rzecznik MŚ Aleksander Brzózka.

Zdaniem MŚ współpraca układa się dobrze: – Obie panie minister są w bieżącym kontakcie i wymieniają się spostrzeżeniami, eksperci dzielą się doświadczeniami. Nie ma mowy, żeby ktokolwiek cokolwiek ukrywał – powiedział rzecznik. Na razie nie ma jednak zaplanowanej wspólnej prezentacji wniosków, o których mówiła pod koniec sierpnia minister Moskwa.

Spór o rozbudowę Odry

Atmosferę między Polską i Niemcami w sprawie przyszłości Odry od dawna psuje kwestia rozbudowy rzeki. Polska jest za rozbudową i kategorycznie odmawia zatrzymania prac, tłumacząc to ochroną przeciwpowodziową. Z kolei strona niemiecka nastaje na zawieszenie prac aby naprawić uszkodzony ekosystem rzeki.

Prezentacja polskiego raportu zaplanowana jest na czwartek (29 września), o godzinie 10:00. Raport strony niemieckiej ma być dostępny w piątek na stronach internetowych Federalnego Ministerstwa Środowiska. W Niemczech ocenia się, że za przyczynę śnięcia ryb odpowiedzialne są trujące algi, które rozprzestrzeniły się z powodu wysokiego zasolenia rzeki na skutek wpuszczenia do niej odpadów. Niemieccy eksperci oceniają, że doszło do tego po polskiej stronie.