Grzegorz Szymanowski

WSA w Warszawie nakazał wstrzymać prace na Odrze. Strona polska szykuje odwołanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nakazał wstrzymanie prac na Odrze po skargach ekologów i Brandenburgii. Polski resort infrastruktury zapowiada odwołanie. Tymczasem Polska i Niemcy znów chcą o Odrze rozmawiać.

Nie będzie zamówień ropy z Rosji. Niemcy dementują wypowiedź szefa Transnieftu

Informacje, jakoby Niemcy zamawiały rosyjską ropę na 2023 r., są nieprawdziwe, informuje niemiecki rząd. Wcześniej szef rosyjskiego Transnieftu twierdził, że Niemcy i Polska zamówiły ropę z Rosji na okres po Nowym Roku.

Akwarela Kandinskiego. Dom aukcyjny wstrzymuje sprzedaż do wyjaśnienia

Dom aukcyjny Grisebach zapowiada wstrzymanie sprzedaży skradzionej w Polsce akwareli Wassily'ego Kandinskiego do czasu sądowego wyjaśnienia sprawy. Wcześniej zignorował protesty z Polski i prośby o wstrzymanie aukcji.

Spór o obraz Kandinskiego. Dom aukcyjny: sprzedaż jest legalna

Berliński dom aukcyjny Grisebach sprzedał za 310 tys. euro akwarelę Wassilego Kandinskiego, skradzioną z Muzeum Narodowego w Warszawie. Zignorowano protesty polskiego rządu. Grisebach twierdzi, że sprzedaż jest legalna.

Niemiecka prasa o reparacjach: PiS szykuje się na wybory

Zdaniem niemieckich komentatorów rząd PiS podnosi kwestię reparacji, aby odzyskać poparcie wyborców przed przyszłorocznymi wyborami.

Niemiecki raport ws. Odry: Katastrofa ekologiczna z winy człowieka

Nagły wzrost zasolenia rzeki to najbardziej prawdopodobna przyczyna zakwitu toksycznej algi w Odrze i masowego śnięcia ryb – uważają niemieccy eksperci w swoim raporcie.

Polska i Niemcy z osobnymi raportami na temat katastrofy w Odrze

Mimo że to wspólna rzeka, rządy po obu stronach Odry osobno przedstawią wyniki badań w sprawie masowej śmierci ryb. Według informacji DW nie wiedzą też na razie, jakie są konkluzje po drugiej stronie granicy.