Podczas ubiegłotygodniowej konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział łagodzenie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od najbliższego piątku mają zostać otwarte hotele i miejsca noclegowe, kina teatry, opery, filharmonie - wszystkie będą miały możliwość przyjęcia klientów do 50 proc. dostępnych miejsc, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ograniczenie to nie będzie dotyczyć obiektów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, w których świadczone są usługi na rzecz aplikantów aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej.

Posiłki w hotelach będą dostarczane na życzenie klientów do pokoi, natomiast restauracje hotelowe pozostaną zamknięte.

W kinach i teatrach ma obowiązywać nakaz zakrywania ust i nosa, a także zakaz spożywania napojów i posiłków. Obowiązek udostępniania co drugiego miejsca oraz zachowania odległości nie będzie dotyczył rodzica z dzieckiem poniżej 13.roku życia, a także osób zamieszkujących lub gospodarujących wspólnie.

Od piątku będzie też możliwe uprawianie sportu na obiektach na otwartym powietrzu, korzystanie z kortów tenisowych (na jednym korcie w tym samym czasie będzie mogło przebywać nie więcej niż 5 osób) oraz basenów.

Nowością, w porównaniu do wcześniejszych zapowiedzi rządu, jest otwarcie kasyn. W ich przypadku zastrzeżono, że w kasynie będzie mogło znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

W rozporządzeniu dopuszczono działalność uzdrowiskową. Pacjenci będą jednak musieli przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19 (ma być przeprowadzony 6 dni przed rozpoczęciem turnusu) albo być zaszczepionym.