Adam Bodnar o przyjęciu "Lex-TVN": kolejna czarna środa w historii wolności mediów

To na pewno dzień, który przejdzie do historii jako kolejna czarna środa w historii wolności mediów - ocenił w TVN24 były rzecznik praw obywatelskich, Adam Bodnar.

Aktualizacja: 12.08.2021 10:13 Publikacja: 12.08.2021 08:21

Adam Bodnar

Adam Bodnar

Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

mat

W środę wieczorem Sejm przegłosował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Za "lex TVN" głosowali politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz większość członków Kukiz'15.

Wejście nowelizacji w życie w obecnym kształcie oznaczałoby konieczność pozbycia się większościowego pakietu akcji TVN przez obecnego właściciela telewizji, amerykańską firmę Discovery.

Za głosowało 228 posłów, przeciw 216, a 10 wstrzymało się od głosu. Przeciw zagłosowało pięcioro posłów Porozumienia - Jarosław Gowin, Michał Wypij, Iwona Michałek, Stanisław Bukowiec i Magdalena Sroka. Wstrzymał się Andrzej Gut-Mostowy. Za głosowało pięcioro posłów Porozumienia: Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mieczysław Baszko. Nie głosowało trzech posłów PiS.

Były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar ocenił w TVN24, że "to bardzo trudny i ważny dzień dla polskiego systemu demokratycznego, jeżeli w ogóle możemy jeszcze mówić o demokracji".

- To na pewno dzień, który przejdzie do historii jako kolejna czarna środa w historii wolności mediów, bo pamiętajmy, że mieliśmy już jedną czarną środę - stwierdził Bodnar.

- To było wtedy, kiedy wszystkie media pokazały czarne ekrany w proteście przeciwko podatkowi medialnemu. Natomiast myślę, że nasz kłopot polega na tym, że my tych czarnych śród, poniedziałków, piątków mieliśmy już sporo - dodał.

Zdaniem Bodnara, "przyjęcie ustawy jest krokiem w kierunku dalszego ograniczenia wolności mediów w Polsce wbrew bardzo ważnym gwarancjom konstytucyjnym". - My w konstytucji w trzech miejscach mamy wskazane, że Rzeczpospolita Polska powinna wspierać na różne sposoby wolność słowa i wolność mediów - podkreślił.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne