Z informacji Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że coraz więcej Polaków chce na bieżąco kontrolować zapisy o procedurach medycznych, którym zostali poddani. Umożliwia to Zintegrowany Informator Pacjenta. Dostęp do kont osobistych w tym działającym od 1 lipca systemie uzyskało już blisko 180 tys. osób.

Podstawową funkcją ZIP jest realizacja prawa pacjenta do informacji. System pozwala sprawdzić m.in., gdzie się leczyliśmy w ramach NFZ, jakie leki refundowane przepisał lekarz czy jakie były koszty leczenia. Na tym nie koniec. ZIP pozwala też dowiedzieć się, w których szpitalach i przychodniach można leczyć się bezpłatnie. Pacjent, nie wychodząc z domu, może również sprawdzić, w jakich godzinach pracuje szpital czy przychodnia i jak tam dojechać. Ponadto ZIP pozwala zweryfikować status własnego ubezpieczenia czy sprawdzić, na jakim etapie realizacji jest skierowanie do sanatorium.

Hasło oraz login do ZIP pacjenci mogą uzyskać w wojewódzkich oddziałach i delegaturach NFZ. Można to zrobić także w mobilnych punktach NFZ tworzonych na kilka dni np. w urzędach samorządowych. Jak podkreślił rzecznik NFZ Andrzej Troszyński, wyrobienie dostępu do ZIP zajmuje zaledwie kilka minut.

Dodatkowo system spełnia funkcję kontrolną wobec świadczeniodawców.