Ranking firm doradztwa podatkowego 2018 - Nagrodziliśmy najlepszych doradców podatkowych

Największą firmą doradztwa jest Deloitte. Najwyższe przychody ma EY.

Aktualizacja: 27.06.2018 09:16 Publikacja: 26.06.2018 17:31

Nagrodzeni w 12. edycji Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego 2018

Nagrodzeni w 12. edycji Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego 2018

Foto: rp.pl/Robert Gardziński

Redakcja „Rzeczpospolitej" już po raz 12. przyznała nagrody najlepszym firmom doradztwa podatkowego oraz indywidualne wyróżnienia dla najlepszych ekspertów.

Większość firm biorących udział w klasyfikacji poprawiła w 2017 r. swoje przychody oraz zwiększyła zatrudnienie.

Największy zespół, liczący 172 doradców, ma firma Deloitte. Najwyższe przychody w 2017 r. – ponad 209 mln zł – osiągnął EY. To wzrost o blisko 15 mln zł w porównaniu z rokiem poprzednim. Najszybciej zaś rozwija się kancelaria KDCP, zatrudniająca sześciu doradców, której przychody zwiększyły się o ponad 77 proc., do 3,9 mln zł.

W rankingu chcemy też prezentować aktywność jego uczestników na rynku doradztwa. Kolejny raz nagrodziliśmy firmy i kancelarie za prestiżowe sukcesy: wygrane przed sądami, doradztwo w transakcjach i innowacyjne rozwiązania. Wyboru dokonały kapituły złożone z ekspertów w danej dziedzinie.

Czytaj także:Znamy największe firmy doradztwa podatkowego

 

Liczą się wygrane

Kapitule głównej, która nagradzała m.in. wyroki sądowe, przewodniczyła prof. Hanna Litwińczuk.

– Wybraliśmy orzeczenia, które mają znaczenia dla ogółu podatników – uzasadniała.

Wyłoniliśmy też najlepszych ekspertów w poszczególnych dziedzinach prawa podatkowego, w tym po raz pierwszy w doradztwie transakcyjnym. Liderem w tej dziedzinie został Łukasz Kupryjańczyk z firmy Thedy & Partners.

Po raz pierwszy wybraliśmy wschodzącą gwiazdę doradztwa podatkowego. Do udziału zaprosiliśmy osoby, które mają tytuł doradcy nie dłużej niż dziesięć lat i mogą się pochwalić wygranymi przed sądem, udziałem w prestiżowych transakcjach czy osiągnięciami naukowymi. W tej konkurencji zwyciężył dr Adam Bartosiewicz, wspólnik w kancelarii EOL ze Szczecina, autor licznych komentarzy do ustaw podatkowych oraz kilkuset glos, komentarzy i artykułów o tematyce podatkowej; cytowany w ponad 3 tys. orzeczeń sądów administracyjnych.

– Wyróżniamy go za wszechstronność i poziom merytoryczny – uzasadniała prof. Hanna Litwińczuk.

Również po raz pierwszy przyznaliśmy wyróżnienia za najlepsze strony WWW firm i kancelarii. Najbardziej przejrzyste i przyjazne dla użytkowników witryny mają firmy ECDP z Krakowa oraz Mariański Group z Łodzi i Grant Thornton z Poznania.

Czytaj także: Największe firmy podatkowe według przychodów

Firmy dzielą się wiedzą

Doceniliśmy też firmy zaangażowane w tworzenie dobrego prawa podatkowego, np. uczestniczące w procesie legislacyjnym. W tej kategorii zwyciężyły kancelarie Ożóg i Wspólnicy oraz Grant Thornton, które m.in. brały udział w pracach nad kodeksem należytej staranności VAT. Celem kodeksu jest ochrona uczciwych firm przed nadużyciami nieuczciwych kontrahentów.

Po raz drugi nagrodziliśmy za działania w dziedzinie edukacji podatkowej. W tym roku na podium stanęły firmy KPMG, EY i Deloitte (ex aequo) oraz MDDP. Wszystkie chętnie dzielą się wiedzą o zmianach w podatkach i najistotniejszych związanych z tym problemach.

Liderem na giełdzie, obsługującym najwięcej spółek, jest Deloitte. Na podium znalazły się też KPMG i EY.

Nagrodę za działalność pro bono otrzymuje Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, która na bieżąco udziela bezpłatnych porad m.in. Fundacji Świętego Mikołaja i Związkowi Dużych Rodzin Trzy Plus.

Redakcja „Rzeczpospolitej" już po raz 12. przyznała nagrody najlepszym firmom doradztwa podatkowego oraz indywidualne wyróżnienia dla najlepszych ekspertów.

Większość firm biorących udział w klasyfikacji poprawiła w 2017 r. swoje przychody oraz zwiększyła zatrudnienie.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt