Kto zwyciężył w rekomendacjach?

Zgodnie z zapowiedziami przedstawiamy wyniki 18. edycji rankingu kancelarii prawnych „Rzeczpospolitej" 2020.

W ubiegłym roku z uwagi na pandemię Covid-19 na wniosek m.in. największych kancelarii pochłoniętych walką ze skutkami pandemii, postanowiliśmy nie ogłaszać klasyfikacji w kategoriach „rekomendacje". Zobowiązaliśmy się jednak, że aby zachować ciągłość rankingu, zrobimy to w tym roku. Zabezpieczyliśmy wyniki. Z uwagi na koronawirusa zwycięzców w poszczególnych kategoriach nie wybierały kapituły, ale decydowała liczba wskazań samych kancelarii. Oto one, zwycięzcom gratulujemy.

Już 21 czerwca br. odbędzie się uroczysta gala, w czasie której wręczymy wyróżnienia dla kancelarii prawnych 2021 we wszystkich kategoriach. Podobnie jak w ubiegłym roku, będzie można ją zobaczyć na naszym portalu rp.pl.

Zapraszam!

Tomasz Pietryga - zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej"

Clifford Chance i czołowy prawnik tej kancelarii Bartosz Krużewski stają na podium w sumie cztery razy. Laury liderów zdobywa też trzykrotnie Modzelewska & Paśnik.

Zestawienie najlepszych kancelarii i prawników powstało na podstawie dobrowolnych wskazań uczestników 18. edycji rankingu kancelarii prawniczych. Kancelarie, które chciały brać udział w tej jakościowej kategorii rankingu, podawały w ankietach informację, która kancelaria i który prawnik zasługują na miano najlepszych w 20 dziedzinach prawa (pokrywają się one mniej więcej z obszarami praktyk w kancelariach). Można było rekomendować w jednej, kilku lub wszystkich dziedzinach. Warunkiem wskazania własnych prawników było głosowanie na co najmniej dwóch konkurentów w tej samej dziedzinie.

Zobacz:

Ranking Kancelarii Prawniczych 2020 - wyniki

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Po podliczeniu wszystkich głosów redakcja wyłoniła liderów, tj. kancelarie i prawników, którzy zdobyli zdecydowanie więcej głosów niż konkurenci. Czasami liderów jest dwóch – to oznacza, że dwie kancelarie lub dwóch prawników miało tyle samo wskazań. Jeśli natomiast głosy były rozproszone, rozkładały się mniej więcej po równo i nie sposób było wyłonić lidera, miejsce na podium pozostało puste, podajemy tylko najczęściej rekomendowanych.

Wyniki (w tabeli poniżej) potwierdzają obserwowaną przez nas od lat prawidłowość: środowisko prawnicze często ocenia pozycję kancelarii przez pryzmat zasług jej czołowych prawników. Innymi słowy: jeśli są oni typowani jako liderzy w jakiejś dziedzinie, to ich kancelarie mają ogromne szanse, by w tej samej dziedzinie wygrać jako zespół.

W ubiegłym roku tak było w aż 16 dziedzinach w przypadku Bartosza Krużewskiego (Clifford Chance), Marcina Maruty, Bartłomieja Wachty, Wojciecha Jarosińskiego i Marcina Serafina (Maruta Wachta), Pawła Rymarza (Rymarz, Zdort), Magdaleny Bar (Jendrośka Jerzmański Bar i Wspólnicy), Pawła Dębowskiego (Dentons), Marcina Wierzbickiego (Konieczny, Wierzbicki), Filipa Elżanowskiego (Elżanowski, Cherka & Wąsowski), Pauliny Kieszkowskiej-Knapik (Kieszkowska Rutkowska Kolasiński), Macieja Zaborowskiego (Kancelaria Kopeć Zaborowski), Małgorzaty Modzelewskiej de Raad (Kancelaria Modzelewska & Paśnik), Bartłomieja Raczkowskiego (Kancelaria Raczkowski), Tomasza Siemiątkowskiego (Głuchowski Siemiątkowski Zwara i Partnerzy), Piotra Zimmermana (Zimmerman i Wspólnicy), Rafała Wojciechowskiego (Sadkowski i Wspólnicy).

Sporą niespodzianką jest brak wśród liderów dwóch dużych graczy zarówno w klasyfikacji zespołowej, jak i indywidualnej. Kancelarie Sołtysiński Kawecki & Ślęzak oraz Domański Zakrzewski Palinka były wśród rekomendowanych zespołów, podobnie jak ich prawnicy, jednak w tym roku nie udało im się wysunąć na czoło peletonów w żadnym z obszarów prawa.