Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że Odznaka Honorowa za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane za wkład w promowanie zasad demokratycznego państwa prawnego, rozwijanie kultury prawnej oraz działanie na rzecz wymiaru sprawiedliwości.

Resort sprawiedliwości podkreśla, że uhonorowany we wtorek Odznaką profesor Marek Safjan to wybitny specjalista z zakresu prawa cywilnego. Jest autorem monografii i artykułów naukowych poświęconych instytucji rodzin zastępczych, funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawa oraz prawu medycznemu. W latach 1998–2006 pełnił funkcję Prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei w latach 2009–2024 zajmował stanowisko polskiego sędziego w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Za swoje liczne zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem „Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości”.

Minister Bodnar podkreślił, że działalność prof. Safjana w obronie praworządności zasługuje na szczególne uznanie. Zaznaczył także, iż jego oddanie demokratycznemu państwu prawa może stanowić dla przyszłych prawników wartościowy drogowskaz.

W ubiegłym tygodniu Odznaką Honorową za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości uhonorowany został prof. dr hab. Wojciech Sadurski.

Czytaj więcej

Minister Bodnar wręczył wyjątkowe odznaczenie prof. Sadurskiemu