Ludzie Ziobry przypilnują wyborów? Kogo PKW powołała na komisarza wyborczego

Przygotowanie i przebieg wyborów będą nadzorować przede wszystkim beneficjanci „dobrej zmiany" w sądach - informuje OKO.press. Wśród nowo powołanych komisarzy wyborczych sporo jest sędziów, którzy współpracują z resortem ministra Ziobry i podpisywali listy poparcia do neoKRS.

Publikacja: 04.04.2023 11:10

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

PKW powołuje komisarzy na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, który przedstawia kandydatów. Teraz, w uchwale z 27 marca 2023 r., powołała nowych, bo poprzednim skończyła się pięcioletnia kadencja. Większość wybranych będzie pełnić swą funkcję kolejną już kadencję. Komisarze zarobią dodatkowo ok. 6-7 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Komisarze są przedstawicielami PKW na dany okręg w województwie. Mają duży wpływ na organizację i przebieg wyborów w Polsce. To ich uprawnienia: nadzorują przestrzeganie prawa wyborczego, biorą udział w przygotowaniu wyborów samorządowych oraz powołują komisje wyborcze i obwody do głosowania, zarządzają też druk kart do głosowania i ustalają zbiorcze wyniki wyborów z podległych im komisji. Mogą nawet uchylać uchwały komisji wyborczych- przypomina OKO.press.

Czytaj więcej

Hermeliński o Kodeksie wyborczym: prezydent nie powinien tego robić

Nowych komisarzy wyborczych jest  93. To głównie sędziowie, którzy awansują od czasu objęcia rządów przez PiS: prezesi sądów z nominacji resortu ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry,  sędziowie rekomendowani przez neoKRS i osoby, które podpisywały listy poparcia dla kandydatów na członków neoKRS, przede wszystkim dla byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka, którego nazwisko pojawia się w aferze hejterskiej. Nowymi komisarzami wyborczymi są też adwokaci i prawnicy z uczelni.

Serwis OKO.press przyjrzał się nazwiskom na liście z uchwały PKW. 

Dolnośląskie

Sławomir Papierzański, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. Podpisał listę poparcia do neo-KRS dla Dariusza Drajewicza.

Michał Chudzik, neo-sędzia z Sądu Rejonowego w Lwówku Śląskim.

Arkadiusz Rodziewicz, prezes Sądu Okręgowego w Świdnicy. Jest neo-sędzią tego sądu. Podpisał listy poparcia do neo-KRS dla Łukasza Piebiaka i Drajewicza.

Kujawsko-pomorskie

Igor Zgoliński, neo-sędzia SN.

Dariusz Kala, legalny sędzia SN.

Jacek Grela, neo-sędzia SN.

Krzysztof Dąbkiewicz, prezes Sądu Rejonowego w Toruniu. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka.

Ewa Felińczak, prezes Sądu Okręgowego we Włocławku. Jest neo-sędzią tego sądu. Poparła listę do neo-KRS dla Piebiaka.

Lubelskie

Agnieszka Jurkowska-Chocyk, neo-sędzia Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Podpisała listę do neo-KRS dla Piebiaka.

Krzysztof Niezgoda, prezes Sądu Okręgowego w Lublinie. Jest neo-sędzią lubelskiego sądu apelacyjnego. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka.

Jerzy Daniluk, prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Jest neo-sędzią tego sądu. Media pisały, że został przeniesiony do sądu w Siedlcach, choć nadal pracował w Lublinie, dzięki czemu dostawał dodatek mieszkaniowy. Za tą decyzją stał Łukasz Piebiak, ówczesny wiceminister sprawiedliwości. Jego bratowa sędzia Elżbieta Daniluk z Sądu Okręgowego w Lublinie pracowała na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka. Legalni sędziowie SN po przeprowadzeniu testu na jego niezależność orzekli, że nie daje gwarancji bezstronnego i niezawisłego procesu. Przeprowadzenie testu stało się pretekstem dla Daniluka, by donieść na sędziów do Zbigniewa Ziobry.

Lubuskie

Monika Zawartowska, prezes Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim. To ona przedłużała terminy do składania uzasadnień do wyroków dla Przemysława Radzika, gdy ten orzekał jeszcze w tym sądzie. Radzik już wtedy był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego i ścigał sędziów za byle co.

Łódzkie

Leszek Steć, neo-sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Małopolskie

Rafał Sobczuk, prezes Sądu Rejonowego w Chrzanowie. Podpisał listę poparcia do neo-KRS dla Ireny Bochniak, Dagmary Pawełczyk-Woickiej i Krystyny Morawy-Fryźlewicz.

Bartłomiej Migda, od 2022 roku jest prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie. Zastąpił na tym stanowisku obecną przewodniczącą neo-KRS Dagmarę Pawełczyk-Woicką. Jest neo-sędzią sądu okręgowego. Był już komisarzem wyborczym. Zbierał podpisy pod listą poparcia dla Morawy-Fryźlewicz i sam ją poparł. Jako pełnomocnik zgłosił na II kadencję neo-KRS kandydaturę Pawełczyk-Woickiej oraz Ireny Bochniak.

Mazowieckie

Łukasz Kluska, prezes Sądu Rejonowego w Pruszkowie. Jest neo-sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie. Był już komisarzem wyborczym. Kluska kojarzony jest z Łukaszem Piebiakiem. Podpisał mu listę poparcia dla neo-KRS oraz dla Stanisława Zduna i Drajewicza. Startował do SN, ale neo-KRS nie dała mu nominacji.

Izabela Szumniak, prezes sądu dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Jej mężem jest Paweł Iwaniuk były już prezes Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Iwaniuk był jednym z obrońców Piebiaka w jego procesie dyscyplinarnym. Tego samego dnia - w grudniu 2020 roku - Szumniak wraz z mężem odebrała od prezydenta nominacje na neo-sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Joanna Oliwa, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Jest partnerką członka neo-KRS Dariusza Drajewicza. Podpisała listę do neo-KRS dla Piebiaka, Jarosława Dudzicza i dla Rafała Puchalskiego.

Małgorzata Kanigowska-Wajs, jest wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie. Jest też neo-sędzia tego sądu. Pracowała na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości.

Mariusz Królikowski, prezes Sądu Okręgowego w Płocku. Aktywny jest na Twitterze, nie kryje sympatii dla „dobrej zmiany” w sądach.

Marta Łobodzińska, prezes Sądu Okręgowego w Radomiu. Jest neo-sędzią tego sądu.

Konrad Mielcarek, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Opolskie

Liliana Krukowska, prezes Sądu Rejonowego w Opolu.

Tomasz Wierzchowiec, w marcu 2023 roku prezydent powołał go na neo-sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. To były prezes Sądu Rejonowego w Kluczborku. Znacząco awansował za obecnej władzy. Podpisał listy poparcia do neo-KRS dla Piebiaka, Morawy-Fryźlewicz i Dudzicza.

Podkarpackie

Marcin Dudzik, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Andrzej Skowron, sędzia Sądu Rejonowego w Tarnowie. Pracował na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości. W styczniu 2021 roku neo-KRS dała mu nominację do nielegalnej Izby Dyscyplinarnej, ale prezydent go nie powołał. Jest niejako „sędzią dyżurnym” do podpisywania list poparcia do KRS. Cztery lata temu na I kadencję Rady poparł aż ośmioro kandydatów. W 2022 roku podpisał listy dla Macieja Nawackiego, Łukasza Piebiaka, Pawła Styrny, Grzegorza Furmankiewicza, Joanny Kołodziej-Michałowicz, Macieja Mitery i Jarosława Dudzicza. W 2022 roku w OKO.press i Onet ujawniliśmy, że Skowron był jednym z członków grupy dyskusyjnej na WhatsAppie Kasta/Antykasta, do której należeli sędziowie skupieni wokół Łukasza Piebiaka.

Janusz Kmiecik, prezes Sądu Okręgowego w Krośnie. Jest neo-sędzią tego sądu. Zgłosił na II kadencję neo-KRS Grzegorza Furmankiewicza. Podpisał listę do neo-KRS dla Styrny i Furmankiewicza.

Krzysztof Tryksza, prezes Sądu Rejonowego w Przemyślu.

Podlaskie

Jacek Malinowski, neo-sędzia Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Dorota Sosna, wiceprezes Sądu Okręgowego w Białymstoku.

Jan Leszczewski, prezes Sądu Okręgowego w Łomży.

Jacek Sowul, prezes Sądu Okręgowego w Suwałkach. Było o nim głośno w związku z jego spotkaniem w Wilnie z ówczesnym wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem. Sędzia Sowul nie był wtedy jeszcze prezesem sądu. Krótko po tym spotkaniu w kwietniu 2017 roku uchylił on wyrok uniewinniający działaczy KOD, którzy byli oskarżeni za zakłócenie wiecu wyborczego PiS. Później Sowul został prezesem sądu. Podpisał listę poparcia do neo-KRS dla Piebiaka.

Pomorskie

Rafał Terlecki, neo-sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku. Terlecki startował też do NSA i SN, ale tych awansów od neo-KRS już nie dostał. Podpisał listę do neo-KRS dla Joanny Kołodziej-Michałowicz i Anny Dalkowskiej.

Andrzej Michałowicz, prezes Sądu Okręgowego w Słupsku. Jest też neo-sędzią tego sądu. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka. Prywatnie jest mężem członkini neo-KRS Joanny Kołodziej-Michałowicz. Sędzia Michałowicz podobnie jak Skowron był członkiem grupy Kasta/Antykasta na WhatsAppie.

Śląskie

Beata Łabno, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach.

Mariusz Grążawski, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Karol Gondro, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Świętokrzyskie

Robert Dróżdż, wiceprezes Sądu Okręgowego w Kielcach. Jest neo-sędzią tego sądu. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka.

Ryszard Sadlik, prezes Sądu Okręgowego w Kielcach. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka, Kołodziej-Michałowicz i Dudzicza.

Warmińsko-Mazurskie

Mariusz Stachowiak, sędzia wojskowy. Podpisał listę poparcia dla Nawackiego.

Piotr Żywicki, prezes Sądu Okręgowego w Elblągu. Jest neo-sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. A jego żona Renata Żywicka jest już neo-sędzią SN. Oboje podpisali listy poparcia do neo-KRS dla Nawackiego, Piebiaka, Dudzicza i Kołodziej-Michałowicz.

Wielkopolskie

Daniel Jurkiewicz, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu. Był pełnomocnikiem w konkursie do neo-KRS Marka Jaskulskiego. Jurkiewicz był już komisarzem wyborczym, a wcześniej był prezesem Sądu Rejonowego w Wągrowcu. Podpisał listę do neo-KRS dla Jaskulskiego, Dudzicza oraz Piebiaka. Ma być nowym prezesem poznańskiego sądu okręgowego.

Ireneusz Kawęcki, wiceprezes Sądu Okręgowego w Kaliszu. Jest neo-sędzią tego sądu.

Michał Jankowski, prezes Sądu Okręgowego w Koninie. Jest neo-sędzią tego sądu. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka i Jaskulskiego.

Mateusz Bartoszek, prezes Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce. Jest neo-sędzią poznańskiego sądu okręgowego. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka, Dudzicza i Jaskulskiego. Ma być nowym prezesem Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

Zachodniopomorskie

Piotr Boguszewski, prezes Sądu Rejonowego w Koszalinie. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka.

Marcin Myszka, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Koszalinie. Podpisał listę do neo-KRS dla Kołodziej-Michałowicz, Piebiaka i Dudzicza.

PKW powołuje komisarzy na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, który przedstawia kandydatów. Teraz, w uchwale z 27 marca 2023 r., powołała nowych, bo poprzednim skończyła się pięcioletnia kadencja. Większość wybranych będzie pełnić swą funkcję kolejną już kadencję. Komisarze zarobią dodatkowo ok. 6-7 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Komisarze są przedstawicielami PKW na dany okręg w województwie. Mają duży wpływ na organizację i przebieg wyborów w Polsce. To ich uprawnienia: nadzorują przestrzeganie prawa wyborczego, biorą udział w przygotowaniu wyborów samorządowych oraz powołują komisje wyborcze i obwody do głosowania, zarządzają też druk kart do głosowania i ustalają zbiorcze wyniki wyborów z podległych im komisji. Mogą nawet uchylać uchwały komisji wyborczych- przypomina OKO.press.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej