Zmiany w kadrach i płacach

W minionym roku część doradców straciła pracę, bo także ich firmy szukały w ten sposób oszczędności

Publikacja: 24.06.2009 07:08

PricewaterhouseCoopers zajęła w tym roku pierwsze miejsce w obu kategoriach rankingu: zarówno pod wz

PricewaterhouseCoopers zajęła w tym roku pierwsze miejsce w obu kategoriach rankingu: zarówno pod względem wielkości przychodów z doradztwa podatkowego, jak i liczby doradców. Od lewej partnerzy: Mike Ahern, Marek Perkowski, Hubert Jądrzyk, Mariusz Ignatowicz, Katarzyna Czarnecka- -Żochowska, Camiel van der Meij, Iwona Smith (partner zarządzający) i Keith Sinclair

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku poznamy skutki tegorocznego spowolnienia gospodarczego dla firm doradztwa podatkowego. Nie jest jednak tajemnicą, że wiele z nich na przełomie 2008/2009 roku zaczęło się przygotowywać do spadku zysków, a nawet już je odczuwać.

[srodtytul]Na swoim lepiej[/srodtytul]

Stąd decyzje o obniżkach wynagrodzeń zatrudnianych doradców, a także pierwszych zwolnieniach. Jednak w myśl starej zasady, że rynek nie znosi próżni, pojawiło się na nim wiele małych, czasami jedno- czy dwuosobowych firm zakładanych przez tych, którzy znaleźli się bez pracy lub sami z niej (na skutek obniżenia pensji) zrezygnowali. Mimo że na rynku mówi się o większej rotacji doradców podatkowych czy cięciu wynagrodzeń, to oficjalnie żadna z firm nie chce się przyznać do podjęcia tego rodzaju kroków ze względu na kryzys. Ich przedstawiciele przyznają wprawdzie, że zwolnienia miały miejsce, jednak argumentują, że wynikały albo z decyzji samych doradców, albo z oceny ich pracy. A ta, jak zapewniają, dokonywana jest na bieżąco w trosce o wysoką jakość usług oferowanych klientom. Jednocześnie potwierdzają ograniczenie naboru osób z doświadczeniem zawodowym czy czasowe zmniejszenie wymiaru czasu pracy (np. 4/5 etatu).

Niektórym doradcom pogorszenie rynkowej koniunktury nie przeszkadza w przejściu na swoje, jak zrobiło np. ostatnio czterech doradców podatkowych ze Spółki Doradztwa Podatkowego Ożóg i Wspólnicy, którzy założyli własną firmę. Nie brakuje też transferów między firmami – np. siedmiu doradców podatkowych z Deloitte przeszło do kancelarii DLA Piper.

To jednak niejedyne efekty kryzysu. Okazuje się bowiem, że trudności finansowe, z którymi zaczęły się borykać także firmy doradcze, spowodowały zmniejszenie wynagrodzeń doradców podatkowych na rynku.

[srodtytul]Pensje w dół[/srodtytul]

Spadek ich zarobków dziś – w zależności od wielkości firmy i regionu – szacowany jest na kilkanaście do nawet kilkudziesięciu procent, co w praktyce oznacza czasem kilka tysięcy złotych miesięcznie mniej. Co ciekawe, z sytuacją zdają się godzić także sami zainteresowani, przyjmując takie warunki płacy, za jakie jeszcze dwa lata temu by nie pracowali.

W tamtym czasie firma, która chciała ściągnąć z rynku warszawskiego menedżera z 5-7-letnim stażem pracy, musiała liczyć się z żądaniem z jego strony nawet 25 tys. zł pensji. Dziś taki specjalista jest gotowy pracować już za 10 tys. zł.

Te bolesne dla doradców obniżki mają jednak i dobrą stronę. Otóż mniejsze firmy, których dotychczas nie było stać na zatrudnienie doświadczonego doradcy podatkowego, dziś mogą rozważać taką możliwość.

[ramka][b]Opinia

prof. Witold Modzelewski, Uniwersytet Warszawski, honorowy przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych[/b]

W perspektywie najbliższych miesięcy najistotniejsze dla ogółu doradców podatkowych będą działania mające na celu zachowanie, a w istocie prawne potwierdzenie statusu zawodu doradcy jako zawodu zaufania publicznego. Doradcom grozi bowiem utrata tego statusu i przekształcenie zawodu w taki sam biznes, jak usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Ma to związek z wystąpieniem rzecznika praw obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym obowiązkowej przynależności do samorządów zawodowych, a w wypadku doradców podatkowych – do krajowej izby. W stosunku do doradców wniosek RPO jest jednak najdalej idący – dotyczy bowiem zarzutu sprzeczności naszej ustawy z art. 17 ust. 1 konstytucji, czyli przepisem statuującym właśnie wolne zawody zaufania publicznego. W naszej ustawie brak jest dostatecznych gwarancji dla sprawowania przez samorząd – w interesie publicznym i w celu jego ochrony – pieczy nad wykonywaniem zawodu doradcy podatkowego. Aby przekonać Trybunał do naszych racji, konieczna jest pilna nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym w tym zakresie. Przypomnę, że społeczny projekt nowelizacji w tym duchu został opracowany już przed dwoma laty. Gdyby stał się prawem, a miał szansę, zarzut niekonstytucyjności naszej ustawy byłby bezpodstawny. Ci, którzy zwalczali ten projekt, działali na szkodę naszej izby.[/ramka]

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem