Reforma pośredniaków przyjęta przez rząd z bonusem. Chodzi o program "Aktywny rodzic"

Rząd przy okazji reformy publicznych służb zatrudnienia postanowił naprawić inne przepisy. Na zmianie skorzystają obecni i przyszli beneficjenci programu „Aktywny rodzic”.

Publikacja: 24.12.2024 14:44

Reforma pośredniaków przyjęta przez rząd z bonusem. Chodzi o program "Aktywny rodzic"

Foto: Adobe Stock

Rada Ministrów, która obradowała w Wigilię 24 grudnia br., przyjęła projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jak bowiem tłumaczy resort rodziny, pracy i polityki społecznej, który jest autorem projektu, obowiązująca ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj. DzU z 2024 r., poz. 475) jest już pod wieloma względami nieaktualna. Rozwijający i zmieniający się rynek pracy wymusza opracowanie nowych regulacji, które będą odpowiadać na obecne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców. W ocenie projektodawców, konieczne jest też wprowadzenie przepisów, które zwiększą efektywność działania publicznych służb zatrudnienia.

Reforma pośredniaków. Co proponuje rząd?

W efekcie zaproponowano rozszerzenie grupy klientów korzystających z usług urzędów pracy (UP). Obok bezrobotnych i poszukujących pracy publiczne służby zatrudnienia mają kierować swoje działania m.in. do osób biernych zawodowo.

Nowe przepisy przewidują też zmiany dotyczące agencji zatrudnienia. Jakie? Przykładowo wprowadzono obowiązek wskazywania we wniosku o wpis do rejestru agencji zatrudnienia również adresu lokalu, pod którym podmiot ubiegający się o wpis zamierza prowadzić działalność. Doprecyzowano, że chodzi o biuro agencji, w którym instytucje kontrolne mają możliwość bezpośredniego kontaktu z jej przedstawicielami. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo klientów

Czytaj więcej

Reforma urzędów pracy pełna pułapek i znaków zapytania

W urzędach pracy mniej biurokracji, więcej nowych technologii

Ułatwiony zostanie też dostęp do Krajowego Funduszu Szkoleniowego (pozwala na dofinansowanie kursów lub studiów) osób, które prowadzą jednoosobowe firmy oraz pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych.

Usługi urzędów pracy mają zostać także unowocześnione i zautomatyzowane, a pracodawcom korzystającym z ich usług mają odczuć zmniejszenie biurokracji.

Ważna zmiana dla beneficjentów programu „Aktywny rodzic”

Ale to nie wszystko. Rząd przyjął też autopoprawkę, która ma naprawić przepisy regulujące program „Aktywny rodzic”- systemową strategię wspierania rodziców w łączeniu pracy i opieki nad dziećmi. Polega ona na wprowadzeniu trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” oraz „aktywnie w domu”. Problem w tym, że przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej pracownicy socjalni są zobowiązani do uwzględniania w dochodach rodziny pieniędzy z nowego programu. Rząd chce to zmienić.

Czytaj więcej

Program Aktywny Rodzic. ZUS przekazał nowe, ważne informacje

W efekcie otrzymywanie świadczeń z programu „Aktywny Rodzic” nie będzie miało wpływu na prawo do uzależnionych od dochodu świadczeń z pomocy społecznej i innych form wsparcia, które opierają się na definicji dochodu z ustawy o pomocy społecznej. Jednocześnie rozwiązanie zadziała wstecz. Oznacza to, że znajdzie zastosowanie także do spraw rozpoczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie