Nowy warunek, żeby dostać "babciowe". Minister rodziny zapowiada zmiany

Aby otrzymać tzw. babciowe, czyli 1500 zł wsparcia dla aktywach zawodowo rodziców małych dzieci, trzeba będzie spełnić dodatkowy warunek - zapowiedziała minister rodziny. Konieczne okaże się zawarcie umowy z bliskim, który zajmie się maluchem.

Publikacja: 07.03.2024 15:41

Nowy warunek, żeby dostać "babciowe". Minister rodziny zapowiada zmiany

Foto: Adobe Stock

Jeden ze sztandarowych programów Koalicji Obywatelskiej, czyli „Aktywny Rodzic” — zgodnie z zapowiedziami — ma ruszyć jeszcze w tym roku. Dzięki niemu rodzice najmłodszych dzieci — do lat trzech — będą mogli starać się o świadczenie w wysokości 1,5 tys. zł, które pomóc mają w zorganizowaniu opieki nad maluchem. Czyli w praktyce: opłacić mu żłobek, albo opiekę niani lub „babci”, czyli po prostu osoby bliskiej, która podejmie się tego zadania.  

Jak dostać „babciowe”? Trzeba będzie podpisać umowę

Jednak zgodnie ze środową zapowiedzią minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, z „babcią” również trzeba będzie zawrzeć umowę i odprowadzić z tego tytułu podatki. 

W programie „Gość Poranka” w TVP Info polityk pytana była o swój sceptyczny w kampanii stosunek do programu „Aktywny rodzic”. Jak przypomniała prowadząca Justyna Dobrosz-Oracz, szefowa resortu podkreślać wówczas miała, że w Polsce brakuje żłobków, a nie transferów, które zatrzymają kobiety w domu lub dołożą babciom pracy. 

Czytaj więcej

1500+ dla aktywnych rodziców. Ministerstwo rodziny mówi kiedy

- Przygotowujemy ten program, ale wprowadziliśmy do niego istotne modyfikacje - zapowiedziała Dziemianowicz-Bąk. - Rzeczywiście, chcemy umożliwić mamom, rodzicom powracającym na rynek pracy po narodzinach dziecka łatwą aktywność i wesprzeć ich w opiece nad dziećmi do lat trzech - wyjaśniła. 

- Świetnie, jeśli tę opiekę będzie sprawowała babcia, dziadek, ktoś z rodziny. Ale my nie chcemy wypychać babci, dziadka, cioci, wujka z rynku pracy; chcemy, żeby z taką babcią, takim dziadkiem, członkiem rodziny zawarta była umowa - umowa aktywizacyjna, taka jak jest w tej chwili dla nań i opiekunek - poinformowała polityk. 

„Babciowe”. 1500zł też dla rodzin z dwójką dzieci 

Minister rodziny zapewniła, że 1,5 tys. zł to kwota przewidziana na jednego dziecko; jeśli dzieci w rodzinie jest więcej to środki na wsparcie ich rodziców również się znajdą.

Podkreśliła jednak, że prace nad programem, którego kształt ma zostać opublikowany w ciągu najbliższych kilku tygodni, wciąż trwają. Minister zapowiedziała, że znajdą się w nim propozycje zarówno dla matek i ojców małych dzieci, którzy oboje wrócili do pracy, jak i te zachęcające do zapisywania ich do placówek. Nie zdradziła jednak szczegółów. 

Czytaj więcej

Matczyne emerytury za 700 mln złotych
Praca, Emerytury i renty
"Babciowe", czyli 1500 zł dla pracujących matek od nowego rządu
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach