Dwie waloryzacje emerytur w 2024 r. Jest termin drugiej podwyżki

Rząd przygotowuje się do drugiej waloryzacji emerytur i rent w 2024. Ma być przeprowadzona we wrześniu i powiązana ze wskaźnikiem inflacji za pierwsze półrocze tego roku.

Publikacja: 17.02.2024 12:53

Dwie waloryzacje emerytur w 2024 r. Jest termin drugiej podwyżki

Foto: Adobe Stock

Polska Agencja Prasowa publikuje wypowiedź wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastiana Gajewskiego, że jego resort złożył już wniosek o wpisanie projektu drugiej waloryzacji do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

Jesień też z waloryzacją interwencyjną

- W projekcie zakładamy, że druga waloryzacja byłaby przeprowadzona we wrześniu. Oczywiście jest to waloryzacja, która ma charakter interwencyjny, czyli będzie uruchamiana, gdy inflacja za pierwsze półrocze przekroczy pewien poziom — powiedział wiceminister.

Zgodnie z umową koalicyjną obecnego rządu,  druga waloryzacja ma być przeprowadzona, jeśli inflacja przekraczać będzie 5 proc. 

Inflacja emerycka, na podstawie której rząd waloryzuje świadczenia dla seniorów, może czasami różnić się od inflacji ogólnej, bo uwzględnia ona koszyk produktów i usług, z jakich korzystają seniorzy. Rzadko jednak jest niższa niż inflacja podstawowa.

Czytaj więcej

Emerytury i renty: tyle ostatecznie wyniesie marcowa waloryzacja

Nie tylko waloryzacja dla emerytów

Przypomnijmy, że pierwsza waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych nastąpi tradycyjnie w marcu. Wzrosną one o 12,12 proc. Tym samym najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrośnie o 192,52 zł i wyniesie 1780,96 zł.

Oprócz tego emeryci i renciści nadal mogą liczyć na  dodatkowe świadczenia: trzynastkę i czternastkę. Wysokość 13. emerytury jest ustalana na podstawie wysokości minimalnej emerytury. Czyli wyniesie 1780,96 zł brutto (od tej kwoty ZUS pobierze zaliczkę na podatek dochodowy i potrąci  składkę na ubezpieczenie zdrowotne 9 procent). Wszyscy uprawnieni dostaną tę samą kwotę, bez względu na wysokość dochodów.

ZUS wypłaci trzynastą emeryturę razem ze stałym świadczeniem emerytalnym/rentowym za kwiecień. To oznacza, że w kwietniu 2024 r. do kwoty stałej emerytury po marcowej podwyżce, doliczona zostanie kwota trzynastki - 1780,96 zł brutto.

Czternastka jest równa najniższej emeryturze, obowiązującej od 1 marca danego roku. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na taką samą kwotę. W pełnej wysokości zostanie przyznana osobom, których wysokość comiesięcznych świadczeń nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty czternastka zostanie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Jeśli próg 2900 zł brutto pozostanie bez zmian, to po marcowej waloryzacji z pewnością zmniejszy się grono osób, które otrzymają pełną czternastkę. Ze świadczenia zostanie też pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego