ZUS: ci emeryci nie dostaną czternastki

W najbliższych dniach ZUS rozpocznie wypłatę czternastej emerytury i renty - poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska. Na przelew dodatkowego świadczenia nie mogą liczyć osoby, których zasadnicza emerytura lub renta przekracza kwotę 5500 zł brutto oraz osoby, które na dzień 31 sierpnia mają zawieszoną emeryturę.

Publikacja: 24.08.2023 12:39

ZUS: ci emeryci nie dostaną czternastki

Foto: Adobe Stock

Czternasta emerytura zostanie wypłacona z urzędu. To znaczy, że nie trzeba składać wniosku, aby otrzymać kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne – przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Ile i kiedy czternasta emerytura

ZUS przypomina, że Rada Ministrów wydała we wtorek rozporządzenia wykonawcze w sprawie wysokości oraz miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Świadczenie wyniesie 2650 zł brutto i będzie wypłacone we wrześniu. Standardowo ZUS robi przelewy w 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. Jeśli jednak termin wypłaty wypada w dzień wolny od pracy, świadczenie jest wypłacane wcześniej.

Czytaj więcej

14. emerytura: 2200 zł na rękę nie dla wszystkich. Oto tabela

Dla kogo czternasta emerytura

Czternastkę otrzymają osoby, które mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS na ostatni dzień sierpnia. Będzie można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej zostanie ona podzielona po równo dla osób uprawnionych. Wypłaty nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania uprawnienia do czternastki, np. wcześniejsi emeryci z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Na pełną kwotę czternastki mogą liczyć osoby, których świadczenie główne, np. emerytura lub renta, nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Przy czym aby prawo do dodatkowego świadczenia przysługiwało, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza kwoty 5500 zł brutto.

– Na przykład jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 3500 zł, to czternastka wyniesie 2050 zł brutto – wyjaśniła prof. Uścińska.

W najbliższych dniach ZUS rozpocznie wypłatę świadczenia.  – Czternasta emerytura zostanie wypłacona z urzędu przez ZUS i inne instytucje zajmujące się ubezpieczeniem społecznym. To znaczy, że aby otrzymać to dodatkowe świadczenie, nie trzeba składać wniosku. Zostanie ono przekazane w ten sam sposób, co pobierana emerytura lub renta – powiedziała szefowa ZUS.

Składka i podatek od czternastej emerytury

ZUS przypomina, że ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka będzie wolna od innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500+ dla osób niesamodzielnych.

Szacunkowo czternastkę otrzyma w tym roku w ok. 8,8 mln emerytów i rencistów. W tym ok. 6,8 mln osób dostanie świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 2 mln osób – pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Wydatki na te świadczenia wyniosą 20,7 mld zł.

Czytaj więcej

Czternasta emerytura: rząd przyjął ważne projekty

Czternasta emerytura zostanie wypłacona z urzędu. To znaczy, że nie trzeba składać wniosku, aby otrzymać kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne – przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Ile i kiedy czternasta emerytura

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konsumenci
Dobra wiadomość dla frankowiczów z Getin Banku. Jest wyrok sądu
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Prawo drogowe
Mariusz Ciarka: Kasowanie punktów karnych równe dla wszystkich
ABC Firmy
Zakaz dla Deloitte. Polski rynek audytu w rękach sądu administracyjnego
Prawo karne
Ruszył proces ws. śmierci francuskiego skoczka, któremu samolot uciął głowę
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Praca, Emerytury i renty
Ogłoszono listę 10 najbogatszych emerytów w Polsce
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy