Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 23.07.2018 21:00 Publikacja: 23.07.2018 21:00
Piotr Dziwok, prezes Shell Polska i prezes ABSL
Foto: materiały prasowe
Dzisiaj, gdy do Polski są przenoszone coraz lepsze, ciekawsze i lepiej płatne prace, rekrutujemy przeważnie wysokiej klasy ekspertów albo osoby, które już pracowały w naszej branży – mówił w rp.tv Piotr Dziwok, prezes Shell Polska oraz Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Na koniec I kw. br. branża zatrudniała prawie 280 tys. osób, o 33 tys. więcej niż rok wcześniej. Jak podkreślał prezes ABSL, dzięki przenoszeniu do Polski zaawansowanych usług osoby, które zaczynały tam pracę od prostych procesów, obecnie mogą się rozwijać. Co więcej, sektor zatrudnia teraz specjalistów w bardzo wielu dziedzinach. O ile początkowo rekrutował głównie kandydatów w finansach czy HR, to obecnie zatrudnia też specjalistów d.s.logistyki, IT prawa,organizacji dostaw, zakupów, czy marketingu Jak zaznacza Piotr Dziwok, szybki rozwój sektor nowoczesnych usług dla biznesu zawdzięcza głównie swojej pracy w ostatnich latach, gdy zlokalizowane w Polsce centra usług wspólnych i outsourcingu zdobywały zaufanie firm- matek i zewnętrznych klientów. Ale rozwojowi branży sprzyja też dobra infrastruktura - (w tym nowoczesne biura) dostęp do szybkiego internetu i do utalentowanych kandydatów znających języki obce. – Pracownicy naszego sektora pracują w 39 językach – podkreśla Piotr Dziwok. Według niego branża czuje też wsparcie władz centralnych i lokalnych, także tych z nieco mniejszych miast, którymi coraz częściej interesują się inwestorzy. Piotr Dziwok zaznacza, że najważniejszą kwestią dla sektora i jego kluczowym zasobem są ludzie. – Potrzebujemy coraz lepiej wykształconych i przygotowanych kandydatów – mówił prezes ABSL. Dlatego też związek prowadzi coraz więcej programów z uczelniami – jesienią tego roku ruszą studia podyplomowe w SGH w Warszawie. – Nasze uczelnie doskonale kształcą specjalistów, ale potrzebne są także miękkie umiejętności, w tym budowy relacji i rozmowy z ludźmi innych kultur. To będzie w przyszłości decydowało o naszym miejscu w tej branży – zaznaczał Piotr Dziwok. Rozwój umiejętności współpracy międzykulturowej ułatwiają cudzoziemcy chętnie podejmujący pracę w centrach usług dla biznesu. Problemem są jednak skomplikowane regulacje i długie procedury dotyczące ich zatrudniania.
Zarówno studenci, jak i absolwenci po wakacyjnej przerwie częściej zaglądają na portale rekrutacyjne, gdzie ostatnio przybywa ofert także dla początkujących pracowników.
SHEIN – międzynarodowy sklep z modą oraz produktami lifestyle’owymi – poszukuje w Polsce talentów z obszarów technologii do swojego niedawno uruchomionego Europejskiego Centrum Technologicznego SHEIN (SETC).
Już nie tylko obserwacje rekruterów, ale także badania potwierdzają, że szukanie pracy wymaga teraz więcej wysiłku niż przed dwoma laty.
Na czerwcowy wzrost w ofertach zatrudnienia w internecie wpłynął zwiększony popyt na pracę fizyczną, która w tym roku stała się też drugą największą kategorią na portalu Pracuj.pl.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
We wszystkich branżach płace rosną. Ale wciąż są takie, w których realna wartość wynagrodzeń nie zmienia się od roku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nalicza dodatkowe składki na ubezpieczenie społeczne osobom, które łączą umowę o pracę oraz umowę o świadczenie usług (B2B) zawarte z tym samym podmiotem.
Przedsiębiorcy obawiają się, że przy wdrażaniu dyrektywy platformowej rząd będzie próbował ograniczyć stosowanie umów cywilnoprawnych. Chodzi o usługi dowozu jedzenia do domu, takie jak Uber, Glovo czy Pyszne.pl.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły w poniedziałek dyrektywę, która reguluje działalność takich platform usługowych, jak Uber, Glovo czy Bolt.
Umowa na zastępstwo nie wchodzi do limitów zatrudnienia na czas określony. Ale można ją stosować tylko w ściśle określonych okolicznościach. Kiedy umowa na zastępstwo jest dopuszczalna?
Gdyby nie przepchnięta trzy lata temu kolanem ustawa Kukiz'15, tematu centralnego rejestru umów by nie było.
Zarówno zleceniobiorca, jak i inspektor Państwowej Inspekcji Pracy mogą wnieść do sądu pracy pozew o ustalenie stosunku pracy. Jak w takiej sytuacji może się bronić zleceniodawca?
Na skutek wdrożenia dyrektywy work-life balance rozszerzono ochronę pracowników-rodziców. Czy w głośnej sprawie tiktokerki, zwolnionej z pracy pierwszego dnia po powrocie z urlopu macierzyńskiego, mogło dojść do naruszeń?
Już teraz przedsiębiorcy powinni zweryfikować, czy stosowany przez nich model B2B nie stwarza ryzyka przekwalifikowania go w etat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas