- Segment spraw społecznych to jest nie pięć, nie dziesięć, nie osiemdziesiąt, a kilkaset problemów, które trzeba rozwiązywać bardzo symetrycznie. Tymczasem z tych spraw socjalnych, społecznych, to oczywiście było to 500 plus, chapeau bas, chylę głowę, to jest rzecz ważna, ale dziś, przy tych rozmaitych podwyżkach, to już nie jest 500 plus, to jest niecałe 300 złotych, bo resztę zżarła inflacja - powiedział Wenderlich w trakcie rozmowy w Programie 3 Polskiego Radia.

- Tak, aż tyle zżarła, to jest może rzecz, którą sobie trudno wyobrazić, ale to prawda - podkreślił po tym, gdy prowadząca rozmowę wyraziła zdziwienie.

- W tak krótkim czasie, czyli jest to rzecz rzeczywiście niespodziewana - zauważył. - Segment więc polityki socjalnej, społecznej, musi absolutnie być też na sztandarze. Jeśli ktoś uważa, że godność Polaków i sprawy tolerancji można gdzieś traktować jako meandry, jako marginesy, to powiem, że nie - dodał.

Polityk nie przedstawił jednak w rozmowie danych na poparcie swoich słów.

Program 500 plus realizowany jest w Polsce od 1 kwietnia 2016 roku. Według GUS w marcu 2017 roku inflacja wyniosła 2,0 proc. rok do roku. W marcu br., w porównaniu z okresem sprzed 12 miesięcy, inflacja wyniosła 1,3 proc.

Wenderlich dodał, że premier Mateusz Morawiecki "zgrywa" się w sprawie protestu w Sejmie opiekunów i rodziców osób niepełnosprawnych. - Zgrywanie się, że nie ma pieniędzy zaprzecza temu, co kilka dni przed tym protestem mówił premier Mateusz Morawiecki. Chełpił się, że mamy dziś w Polsce pieniądze na wszystko, pieniędzy mamy w bród. Jeśli są te pieniądze, to znaczy że brakuje zwykłej chęci. To byłoby barbarzyństwo - mówił. - To takie marne, udawanie że jest się mocarzem, jeśli jest się człowiekiem na cherlawych nogach, politycznie - dodał polityk SLD.