Główne partie spierają się o to, kto odniósł sukces w wyborach samorządowych, ugrupowania lewicowe takiego problemu nie mają. Zarówno partie, jak i kandydaci związani z lewicą - wybory przegrali. Przyzwoity wynik zanotowało jedynie SLD w wyborach do sejmików (late exit poll – 6.6 procent), co daje jednak niewiele ponad 10 mandatów w całym kraju, i w Częstochowie, gdzie doświadczony prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk prawdopodobnie wygrał w I turze. Jednak już w Warszawie Andrzej Rozenek, któremu sondaże dawały średnio 4-6 procent, uzyskał wynik, który nie był nawet połową poziomu poparcia dla całego ugrupowania.

Sojusz może więc mówić o dość umiarkowanym sukcesie. A cała lewica poza tym, czyli partia Razem, Zieloni i kandydaci wywodzący się z ruchów miejskich oraz protestów kobiecych mogą mówić o klęsce. Uzyskali poparcie niezwykle niskie, czasem – jak w przypadku Razem – daleko poniżej poparcia z wyborów parlamentarnych. Nic dziwnego, że kandydat na prezydenta warszawy, Jan Śpiewak zapowiedział na twitterze, że zamierza wrócić do pisania doktoratu, a Piotr Ikonowicz pocieszał zwolenników, że „nie zaczynamy od 0, tylko od 0.8”.

Ale przyroda i polityka próżni nie znoszą. Jest bowiem ktoś, kto - może nie afiszując się zbyt – obserwuje, jak jego polityczne poletko zaczyna się zielenić i któremu „samo wszystko rośnie.”

Czytaj relację:  Rafał Trzaskowski prezydentem Warszawy. PiS przed Koalicją Obywatelską

To Robert Biedroń. Kiedy wszyscy zawodzą, on z uśmiechem czeka na delegacje i posłańców z różnych stron. W poniedziałek, w „Krytyce Politycznej” wyrażono to wprost.„Rok temu rozmowa o wspólnych listach z SLD była w Razem tematem tabu, a w tych wyborach udało się stworzyć w Poznaniu wspólną listę całej lewicy (IPl + SLD + Razem), która ma największe szanse na mandaty. Powtórka rozwiązania poznańskiego w skali ogólnopolskiej, z Robertem Biedroniem i jego ugrupowaniem jako fundamentem koalicji różnych środowisk lewicy, wydaje się scenariuszem pożądanym i realnym.” – piszą autorzy, Agnieszka Herrmann-Jankowska, Leszek Kraszyna i Marcin Wroński, związani z Razem.

W mediach społecznościowych  także można zaobserwować poruszenie po lewej stronie i wypatrywanie sylwetki jeźdźca na białym koniu, który tym razem przyjechać ma od strony Słupska.

Tym bardziej, że według wstępnych wyników, w Słupsku kandydatka Biedronia i jego zastępczyni, wygrała wybory na prezydenta już w I turze zostawiając daleko w tyle konkurentki z PiS i KO. Radosne tweety dochodzące z bastionu Biedronia musiały działać na nerwy leczącym rany lewicowcom.

Czy Biedroń będzie umiał wykorzystać sytuację? Wyciągnąć z SLD co bardziej lewicowych działaczy (jeszcze zanim Sojusz rzuci się w ramiona liberalnej koalicji w przyszłym Sejmie) i skupić wokół siebie resztę? Czy dogada się z Adrianem Zandbergiem? To trudne zadanie. Ale żadnego innego wyjścia awaryjnego na razie nie ma.

 

Autopromocja
PARKIET CHALLENGE - GRA GIEŁDOWA

Zainwestuj wirtualne 15 000 zł i wygraj atrakcyjne nagrody

Dołącz do gry