Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 23.11.2018 05:54 Publikacja: 22.11.2018 17:58
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Grzegorz Schetyna po zjednoczeniu Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną w Koalicję Obywatelską liczył na wielką premię w wyborach samorządowych. Premii za zjednoczenie nie ma. Chyba że za taką uznać powolne wchłonięcie Nowoczesnej. O druzgocącej porażce Koalicji Obywatelskiej również nie można powiedzieć, patrząc na wynik wyborów w miastach.
Ale utrata Dolnego Śląska, regionu Schetyny, jest dla PO prestiżową porażką. Również fakt, że PiS będzie rządzić na Śląsku samodzielnie, bo Wojciech Kałuża odszedł z Nowoczesnej, osłabia opozycję. Okazało się, że stworzona przez PO, PSL, SLD koalicja jest krucha. A agresywne ataki na radnego Kałużę, z drwieniem z jego wyglądu włącznie, pokazują tylko niemoc. Politycy PO zapowiadali nawet, że zgłoszą do prokuratury rzekome skorumpowanie radnego przez PiS, ale na samych zapowiedziach może się skończyć. Zwłaszcza że Koalicja Obywatelska na Podlasiu pokonała PiS podobnymi metodami, którymi partia Kaczyńskiego wygrała na Śląsku. Mimo że partia rządząca w wyborach samorządowych zdobyła większość w podlaskim sejmiku, jego przewodniczącym został nieoczekiwanie Karol Pilecki reprezentujący PO i Nowoczesną. W tajnym głosowaniu poparło go również dwóch radnych PiS. W tym wypadku opozycja o przekupstwie nie mówi.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Jerzym Buzkiem – byłym premierem i prze...
Izabela Bodnar, posłanka Polski 2050 Szymona Hołowni, poinformowała o złożeniu rezygnacji z członkostwa w partii...
We wtorek liderzy koalicji mają rozmawiać o szczegółach planowanej rekonstrukcji, konsolidacji ministerstw i pow...
Od 7 lipca Polska tymczasowo przywróciła kontrole na granicy z Niemcami i Litwą – decyzja ta, ogłoszona przez Do...
Zaledwie jeden przypadek przemytu migrantów na granicy z Litwą. Na zachodniej, z Niemcami – żadnego. Pierwsza no...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas