Projekt ustawy zgłoszony przez PO to reakcja na opisany przez "Gazetę Wyborczą" okazyjny zakup działki przez Mateusza Morawieckiego, wówczas prezesa banku, oraz jego żonę.

W reakcji na opisany przez dziennik zakup lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział złożenie projektu ustawy "Czyste ręce", która obligowałaby współmałżonków najważniejszych osób w państwie - prezydenta, premiera, ministrów, prezydium Sejmu i Senatu do ujawniania majątku.

"'Czyścioszek'" się znalazł" - pisze o Schetynie Kukiz wypominając przewodniczącemu PO, że w klubie Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska "funkcjonuje pani (Kamila Gasiuk) Pihowicz, która właśnie przepisała na siebie cały rodzinny majątek, aby zapobiec jego przejęciu przez komornika ze względu na 2 milionowy dług Nowoczesnej, którego głównym winowajcą jest jej mąż, były pełnomocnik finansowy .N" (w związku z odrzuceniem przez PKW sprawozdania finansowego komitetu wyborczego Nowoczesnej partia ta straciła prawo do subwencji z budżetu).

"U nich kasy nie znajdą - wezmą od podatnika" - dodaje Kukiz nawiązując do poniedziałkowej publikacji "Faktu" zgodnie z którą może dojść do rozwiązania Nowoczesnej, tak aby długi tej partii spłacił Skarb Państwa.

"No chyba że 'Czyścioszek' ze swoich wyłoży jako rekompensatę za transfer kilku sztuk rąk do głosowania z Nowoczesnej" - dodaje Kukiz nawiązując do przejścia przed kilkoma miesiącami kilku posłów z klubu Nowoczesnej do klubu PO.

Kukiz nawiązuje też do zakupu ziemi przez Morawieckiego. "A tak na marginesie i przy okazji - jakby kuria miała jakąś działkę na zbyciu - oczywiście po atrakcyjnej cenie - to ja chętnie kupię! Sorry - nie ja tylko Żona".