PSL nie wystartuje z PO? "Budujemy Koalicję Polską"

- Tylko dwa bloki są w stanie pokonać PiS w najbliższych wyborach. Nie widzimy w PO chęci do budowy bloku centrowego - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

Aktualizacja: 12.07.2019 18:37 Publikacja: 12.07.2019 18:31

PSL nie wystartuje z PO? "Budujemy Koalicję Polską"

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

- Nie widzimy w kierownictwie Platformy chęci budowy bloku centrowego. Budujemy Koalicję Polską - powiedział na konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Tylko dwa bloki - centrowy i lewicowy - są w stanie pokonać PiS. My chcemy budować blok centrowy - dodał lider PSL.

Kosiniak-Kamysz dodał, że propozycja podziału miejsc, zaprezentowana podczas rozmów przez PO, była bardzo atrakcyjna, jednak nie to jest kluczowe. - Nie o politykę miejsc, nie o kupczenie miejscami, nie o zapakowanie się do Sejmu chodzi. Tu chodzi o Polskę, a o Polskę nie należy się targować - powiedział.

- Dziś w słowach Grzegorza Schetyny słyszeliśmy chęć budowy szerokiej listy. Taka lista, według nas, nie ma szans na zwycięstwo - dodał.

- Chcemy rozmawiać ze wszystkim, z ekspertami, ale i pracownikami fizycznymi. Ważne jest dla nas zdanie handlowca, kasjerki, pracownika naukowego. Chcemy, by Polska zaczęła ze sobą rozmawiać, by była uśmiechnięta. Rozmowa jest najważniejsza. Już kiedyś z takich rozmów inteligentów z robotnikami wyniknęło coś wielkiego. Wielki sierpień, wielka Solidarność, wielka chwała na cały świat. To jest nasze najlepsze dziedzictwo, musimy i chcemy z niego czerpać - powiedział w przemówieniu otwierającym forum programowe Koalicji Obywatelskiej lider PO Grzegorz Schetyna.

- W Koalicji Obywatelskiej znajdzie się miejsce dla konserwatystów i lewicy, wierzących i niewierzących. Ludzi z miasta i ze wsi. Przepustka jest tylko przyzwoitość i zdrowy rozsądek - mówił dziś lider PO.

- Albo PSL wsiądzie do tego pociągu albo wystartuje samodzielnie. Nie możemy czekać wiecznie - powiedział rp.pl wiceszef PO Borys Budka.

6 lipca PSL zarekomendował opozycji stworzenie dwóch bloków przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się jesienią. Zgodnie ze słowami prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza jeden blok miałby być "umiarkowanie centrowy", a drugi lewicowy.

- Nie wyobrażam sobie koalicji z ugrupowaniami lewicowymi. Zapraszamy do budowy Koalicji Polskiej, do budowy umiarkowanego centrum - apelował Kosiniak-Kamysz.

Wcześniej politycy PSL deklarowali, że dla ludowców możliwe są tylko dwa scenariusze: albo start w ramach tworzonej przez siebie Koalicji Polskiej, pod szyldem PSL; albo startowanie w bloku z PO, ale bez lewicy. O tym, że inne opcje nie wchodzą w grę mówił m.in. Eugeniusz Kłopotek.

Tymczasem lider PO Grzegorz Schetyna deklaruje, że jest zwolennikiem jak najszerszej koalicji. - Jestem zwolennikiem budowania od 38,5 proc. w górę, bo taki był wynik Koalicji Europejskiej - mówił przed kilkunastoma dniami lider Platformy.

- Nie widzimy w kierownictwie Platformy chęci budowy bloku centrowego. Budujemy Koalicję Polską - powiedział na konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Tylko dwa bloki - centrowy i lewicowy - są w stanie pokonać PiS. My chcemy budować blok centrowy - dodał lider PSL.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Mirosław Oczkoś: Warto pamiętać, kto rozkręcił przemysł nienawiści
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Polityka
Nie tylko Konfederacja współpracuje z AfD. Niemcy podpisali się pod projektami PiS
Polityka
Najnowszy sondaż "Rzeczpospolitej": Polacy nie chcą płacić więcej ministrom
Polityka
Ośmiu członków komisji ds. rosyjskich i białoruskich wpływów wciąż w wirówce ABW
Polityka
Co dalej z subwencją dla PiS? Kluczowe będą dwa najbliższe tygodnie