Prezydent Andrzej Duda postanowił, że marszałkiem seniorem Sejmu będzie Antoni Macierewicz (PiS), a marszałkiem seniorem Senatu Barbara Borys-Damięcka (KO) - ogłosił we wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Pierwsze posiedzenie obu izb parlamentu odbędzie się we wtorek, 12 listopada.

Czytaj także: Antoni Macierewicz: raport komisji smoleńskiej zostanie opublikowany przed 10. rocznicą

Marszałek Senatu obecnej kadencji Stanisław Karczewski poinformował, że decyzją Borys Damięckiej, Antoni Macierewicz został skreślony z listy gości pierwszego posiedzenia Senatu.

"Już widać zadymę na horyzoncie. Marszałek Senior B. Borys-Damięcka skreśliła z listy gości tradycyjnie zapraszanego na 1.posiedzenie Marszałka Seniora Sejmu, a na sekretarzy wyznaczyła starszych senatorów, podczas gdy regulamin mówi, że wybiera się ich spośród najmłodszych" - napisał Karczewski.

Dziś Klub Parlamentarny Lewica przekazał do Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy apel w sprawie wycofania nominacji Antoniego Macierewicza na funkcję Marszałka Seniora Sejmu.

- Zostałam błędnie poinformowana, że marszałkowie Seniorzy Sejmu na ogół nie brali udziału w poprzednich kadencjach w pierwszym posiedzeniu Senatu - powiedziała w rozmowie z Onetem Borys-Damięcka. Dodała, że sytuacja jest sprawdzana, a zaproszenia zostaną ponownie wysłane.