Czy Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka, powinien stracić funkcję, po wypowiedzi na temat edukatorów seksualnych, którzy rzekomo podają dzieciom środki na zmianę płci?

RPD złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury, więc pewnie dysponuje informacjami, którymi chciałby się z nią podzielić. Nie widzę więc powodu, dla którego ma tracić stanowisko.

A pan zna edukatorów seksualnych, którzy rzeczywiście podają środki farmakologiczne dzieciom na zmianę płci?

Nie, nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Są tabletki od np. ograniczania hormonów różnego rodzaju. Rzecznik praw dziecka ma więcej informacji. Ja nie mam żadnych.

Wcześniej Mikołaj Pawlak powiedział, że „od strony prawno-moralnej in vitro jest niegodziwe", a wybrany został z naruszeniem ustawy o rzeczniku praw dziecka.

Znam rzecznika, był wcześniej dyrektorem w resorcie sprawiedliwości i kilka lat współpracowaliśmy. Zawsze rzetelnie i skrupulatnie wypełniał swoje obowiązki. Dla opozycji każda wypowiedź, zdanie wyrwane z kontekstu, służy do ataku na władzę. Dzisiaj doświadcza tego osoba, która zajmuje funkcję w instytucji niezależnej od rządu.

Jest pan odpowiedzialny w Ministerstwie Sprawiedliwości m.in. za więziennictwo. Czy doszło do nękania Margot w areszcie?

Ten mężczyzna absolutnie kłamie. Nie było w ogóle sytuacji, w której on miał kontakt z jakimkolwiek innym osadzonym, zarówno na Białołęce (w areszcie śledczym – red.), jak i w jednostce penitencjarnej w Płocku. On narzeka, że był odizolowany od reszty, że siedział w celi osobnej, był monitorowany itd. Tylko to on nas prosił o to, żeby być w osobnej celi. Prosił, bo się bał, że coś mu się może stać. I po konsultacji m.in. z psychologiem, z wychowawcą, taka decyzja została podjęta. Został przewieziony do jednostki penitencjarnej w Płocku i był odizolowany. Nawet kiedy szedł na spacerniak, to nie miał kontaktu z innymi więźniami, zostało to dopilnowane. Jeżeli on dzisiaj mówi o tym, że ma jakąś informację dla ministra sprawiedliwości, to kłamie, konfabuluje. Proszę go zapytać, czy rzeczywiście prosił o to, żeby był osobno w celi, żeby nie miał kontaktu z innymi więźniami. Mam nadzieję, że chociaż teraz powie prawdę.

Ze zdumieniem słuchałem przedstawicieli rzecznika praw obywatelskich, mówiących, gdzie ten człowiek znajdował się w areszcie. Był w pewnej izolacji, bo osadzenie go z innymi byłoby dla niego niebezpieczne. Jeżeli on mówi, że były jakieś okrzyki w tym więzieniu, to były, bo część więźniów dowiedziała się, gdzie przebywa. Będę chciał zainicjować proces legislacyjny, żeby zmienić przepisy, by RPO i jego przedstawiciele mieli prawo w każdym przypadku wejść do każdej jednostki penitencjarnej, ale żeby nie mieli prawa ujawniać miejsca. Funkcjonariuszom mogę tylko podziękować, a Margot dzisiaj chodzi po mediach i mówi, że był musztrowany, narzeka że siedział osobno... Margot to konfabulat i tyle!

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Ministerstwo Sprawiedliwości zadbało, żeby w areszcie wobec Margot nie doszło do szykan?

Mało tego, ten mężczyzna był konsultowany w jednostce penitencjarnej przez lekarzy. Nie miał kontaktu z innymi osadzonymi. To nie jest takie proste zorganizować to w jednostce penitencjarnej. On powinien dzisiaj dziękować funkcjonariuszom, a atakuje, twierdzi, że był musztrowany, że miał przeszukiwaną celę. Jeżeli ktoś jest monitorowany, jeżeli jest w takiej celi – on był w celi przejściowej – to przecież to jest zupełnie normalna rzecz, naturalna.

Dlaczego Solidarna Polska atakuje środowisko LGBT?

Czy słyszał pan kiedykolwiek z moich ust, żebym kogokolwiek traktował gorzej czy lepiej z powodu tego, jakie ma preferencje seksualne? Nigdy czegoś takiego nie zrobiłem i mam nadzieję, że nigdy nie zrobię. Wszyscy ludzie są równi. Nas nie interesuje, kto jakie ma preferencje. Natomiast jako Solidarna Polska będziemy konsekwentnie starali się zablokować wejście ideologii promującej LGBT, np. do szkół. A tutaj tą furtką jest m.in. tzw. konwencja stambulska. Jest konkretny przepis, który daje taką możliwość. Solidarna Polska mówi temu kategoryczne „nie".

—współpraca Jakub Mikulski