"Bild" napisał, że w weekend kanclerz Angela Merkel zwróciła się do ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera o rozpatrzenie kroków, które mogą ograniczyć tempo rozprzestrzeniania się nowych wariantów koronawirusa.

Czytaj także:
Doradca premiera ds. COVID: Umiera tylko dwa razy więcej ludzi niż normalnie
Wiceminister tłumaczy decyzje rządu wariantami koronawirusa

W rozmowie z gazetą minister powiedział, że jednym z rozważanych działań jest zamknięcie granic dla osób z regionów, gdzie nowe szczepy mają charakter dominujący.

- Ryzyko związane z mutacjami wirusa wymaga od nas rozważenia nawet bardziej drastycznych środków - stwierdził Seehofer.

- Obejmują one bardziej rygorystyczne kontrole na granicach, szczególnie na granicach z regionami wysokiego ryzyka, ale także ograniczenie ruchu lotniczego do Niemiec niemal do zera, tak jak robi to obecnie Izrael - dodał szef niemieckiego MSW.

B.1.1.7, nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 został po raz pierwszy wykryty w hrabstwie Kent we wrześniu 2020 r. Od tego czasu stał się dominującą wersją wirusa w Anglii i Irlandii Północnej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informowała, że wariant potwierdzono w ponad 60 państwach.

W ubiegłym tygodniu w Polsce rozpoczęto uruchamianie monitoringu zmienności wirusa SARS-CoV-2.