W piątek lider koła Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz spotkał się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem ok. półgodzinnej rozmowy była idea wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji sędziów pokoju, czyli sędziów, którym w różnych państwach podlegają sądy najniższej instancji i którzy orzekają zazwyczaj w drobnych sprawach cywilnych lub karnych.

- Pan prezydent, za co jestem ogromnie zobowiązany, zadeklarował, że w przyszłym tygodniu powstanie zespół do spraw sędziów pokoju - powiedział po rozmowach Paweł Kukiz.

Dodał, że według deklaracji w roboczym zespole ma zasiąść także przedstawiciel Kukiz'15. Podkreślił, że kierowana przez niego formacja ma przygotowany projekt ustawy dotyczący instytucji sędziów pokoju.

- Problem - dla mnie kluczowy - będzie jedynie polegał na tym, czy ci sędziowie będą wybierani przez obywateli bezpośrednio, czy będą wskazywani przez jakąś partię - podkreślił Paweł Kukiz.

- Uważam, że jeżeli chcemy poddać sądownictwo kontroli obywatelskiej, to z całą pewnością powinni to być sędziowie wskazywani przez obywateli - zadeklarował.

Poseł przekazał, że według projektu jego ugrupowania sędziami pokoju mogliby być "prawnicy, po odbyciu trzyletniej praktyki prawniczej", którzy byliby powoływani na stanowisko na 5 lat.

Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta powiedział Polskiemu Radiu, że zespół w Kancelarii Prezydenta będzie pracował nad nowymi rozwiązaniami prawnymi, a kwestia ewentualnego wpisania instytucji sędziów pokoju do konstytucji jest otwarta.

W styczniowym wywiadzie dla TVN24 prezydent Andrzej Duda mówił, że sędziowie pokoju mogliby częściowo odciążyć sądy powszechne i że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad projektem dotyczącym takiej instytucji.

W Polsce instytucja funkcjonowała przed II wojną światową. W II Rzeczypospolitej sędziowie pokoju pochodzili z wyboru mieszkańców danego okręgu sądowego, sprawowali funkcję przez pięć lat. Obecnie sędziowie pokoju orzekają m.in. w USA, Belgii czy Szwajcarii.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ