Propozycje programowe zostały zaaprobowane na piątkowym posiedzeniu PO. Przedstawili je przewodniczący partii Borys Budka i wiceprzewodniczący Rafał Trzaskowski.

- Państwo PiS się załamało, ten rząd oblał egzamin, czas na zamiany - oznajmił Borys Budka podczas wystąpienia na wstępie konferencji. Zaproponował koalicję 276, bo tylu miejsc w parlamencie potrzeba, by można było dokonywać zmian i pokonać koalicję rządzącą.

- Wybieramy prawdę - oświadczył wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski i zapowiedział, że od poniedziałku rozpoczyna się zbiórka podpisów pod projektem zlikwidowania TVP Info i abonamentu telewizyjnego.

Platforma proponuje także, w ramach rozdziału państwa od Kościoła, likwidację Funduszu Kościelnego, na rzecz odpisu podatkowego na Kościół. - Chcemy państwa nowoczesnego, europejskiego, opartego o wartości, broniącego praw kobiet, stojącego przy mniejszościach, proponującego jasny rozdział państwa od kościoła - dodał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski przedstawił też projekt referendum w sprawie odwołania posła i senatora. Powołując się na przypadek posła Wojciecha Kałuży, który dwa dni po wyborze z list Koalicji Obywatelskiej przeszedł do PiS, zaproponował "zmieńmy Konstytucję tak, by wyborcy nie wstydzili się swojego posła i senatora".

- Polska nie jest równa jeśli chodzi o dostęp do edukacji - mówił Trzaskowski, zapowiadając tworzenie platform internetowych, oraz dostarczenie laptopów i tabletów dla uczniów. Państwo ma też zrekompensować obywatelom wydatki na wizytę u lekarza specjalisty, edukację i koszty lepszego powietrza.

Wiceprzewodniczący PO przedstawił też dane, wskazujące na wielki wzrost importu do Polski śmieci z zagranicy. Poinformował o planie wprowadzenia bezwzględnego zakazu przywozu śmieci do Polski.

Na zakończenie wystąpienia Borys Budka powiedział: - Koalicja 276 to fundamenty, filary, coś wspólnego dla całej opozycji. Bo przecież razem chcemy zmienić telewizją publiczną, odpolitycznić prokuraturę, przywrócić rolę KRS, SN wyrwać z łap polityków i wreszcie naprawić Trybunał Konstytucyjny.