W sobotę na konwencji programowej prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali program społeczno-gospodarczy obozu rządzącego o nazwie "Polski Ład". Program przewiduje podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz wprowadzenie jednolitej 9-proc. składki zdrowotnej bez możliwości odliczenia jej od podatku.

Według Ministerstwa Finansów, na zmianach stracą osoby, które zarabiają powyżej 10 tys. zł brutto.

O Polski Ład PiS w RMF FM pytany był poseł Marek Suski. Na uwagę, że na zmianach stracą lekarze odparł, że "dzisiaj dobrzy lekarze zarabiają całkiem nieźle w Polsce".

- To jest system nowy, który ma być bardziej sprawiedliwy - powiedział o Polskim Ładzie.

Czytaj także:
Minister: Polski Ład? Ze strony Lewicy słyszę dobre recenzje

- Sprawiedliwe jest to, żeby ci, którzy zarabiają mniej, nie płacili większych podatków niż ci, którzy zarabiają więcej - dodał.

- Dzisiaj rekordziści lekarze nawet do 100 tys. zarabiają, a płacili często stawkę ryczałtową na służbę zdrowia, z której dostawali pensję. Jest to propozycja podwyższenia kwoty wolnej, obniżenia podatków, a jednocześnie zrobienie procentowej stawki na służbę zdrowia - mówił.

- Mieliśmy takich, którzy zarabiali bardzo dobrze i płacili ryczałtem, kilkaset złotych, 400 z kawałkiem miesięcznie, a inni, którzy zarabiali mniej, płacili znacznie więcej - zaznaczył oceniając, że "to było po prostu niesprawiedliwe".

Na uwagę, że po realizacji Polskiego Ładu PiS osoby zarabiające 6000 zł brutto czyli 4318 zł "na rękę" będą rocznie miały 236 zł mniej oraz że nie są to "najbogatsi", Marek Suski odparł: - To prawda.

- Ale procentowa składka jest po prostu liniowa, uczciwa i sprawiedliwa - stwierdził. Jego zdaniem, na zmianach "większość skorzysta".

Według wiceministra finansów Jana Sarnowskiego, po wdrożeniu Polskiego Ładu PiS "niższe podatki zapłaci 18 mln podatników w Polsce, w tym 68 proc. pracowników". Odnosząc się do tych wyliczeń i uwagi, że blisko jedna trzecia pracowników będzie płacić wyższe podatki Marek Suski ocenił, że sprawiedliwy jest system, w którym ci, którzy zarabiają więcej "płacą więcej podatków".

- Nie jest to propozycja dla ludzi, którzy mają dziewięć mieszkań, to propozycja dla tych, którzy nie mają mieszkania - powiedział o Polskim Ładzie poseł PiS.

Zadeklarował, że projekty ustaw wdrażających postulaty Polskiego Ładu będą się pojawiały "sukcesywnie".