Obecnie na Wyspach papierosy mogą być legalnie sprzedawane osobom, które skończą 18 lat. Parlamentarzyści chcą jednak podniesienia bariery wiekowej, aby powstrzymać dzieci i młodych ludzi od popadania w nałóg.

Parlamentarzyści chcą także, aby producenci papierosów ponosili dodatkową opłatę, która byłaby przeznaczana na walkę z tym nałogiem.

Rekomendacje parlamentarzystów wspierają organizacje charytatywne zajmujące się zdrowiem publicznym i organizacje medyczne.

Przewodniczący grupy parlamentarnej, która wystosowała apel, Bob Blackman podkreśla, że producenci papierosów "mają pieniądze, więc powinno się ich zmusić, by zapłacili za zakończenie epidemii (palenia - red.)".

Z badań, którymi dysponują parlamentarzyści wynika, że 76 proc. Brytyjczyków popiera cel, jakim jest sprawienie, by Wielka Brytania była krajem wolnym od palenia tytoniu w 2030 roku.

77 proc. popiera nałożenie na producentów papierosów opłaty, środki z której zostaną przeznaczone na pomoc palaczom w porzuceniu nałogu i powstrzymanie młodych przed popadnięćiem w nałóg. 63 proc. popiera podniesienie wieku, od którego można legalnie kupować papierosy, z 18 do 21 lat.