Były prezydent nie potrafił ocenić, czy Rosja miała związek z atakiem na skrzynki mailowe Dworczyka, ale stwierdził, że Moskwa "tak już sobie nagrabiła w tych sprawach", że jako pierwsze nasuwa się podejrzenie o jej udział. Uważa jednak, że skrzynka  mailowa ministra Dworczyka nie jest istotnym elementem dla strategii Rosji.

Oceniając sytuację na polskiej scenie politycznej i pogłoski o powrocie do niej Donalda Tuska, Kwaśniewski stwierdził, że sam powrót byłego szefa RE, człowieka z nazwiskiem znanym w świecie, polskiej polityce nie zaszkodzi. - Ale o ile 7 lat temu wychodził z rzeki szerokiej i czystej, wróci do rzeczki krętej i mocno zanieczyszczonej - mówił polityk.

Aleksander Kwaśniewski uważa, że gdyby Tusk miał wrócić - powinien wrócić "na 100 procent" i trzymać w garści wszystkie sznurki, a nie pozostawać w roli mentora opozycji.

Jego zdaniem były premier i szef RE mógłby odegrać znaczącą rolę jako "kierownik Okrągłego Stołu opozycji", który ma szanse doprowadzić do porozumienia partii opozycyjnych przed wyborami. - Myślę, że taki program minimum, który wracający Donald Tusk mógłby zaproponować, to "siądźmy do stołu, rozmawiajmy".