Zbigniew Chlebowski przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO

Czy potrzebny jest rozdział stanowisk partyjnych od rządowych?

Zbigniew Chlebowski: Bez wątpienia na czas sprawowania funkcji publicznej należy odstąpić od działalności partyjnej. Wiem, że taki stosunek ma także premier Donald Tusk. Można to zrobić poprzez odwołanie z funkcji lub zawieszenie swojej działalności. I myślę, że w przypadku tych najważniejszych stanowisk partyjnych tak się stanie.

To wprowadzi duże zmiany w partii.

Nie sadzę, bo uważam, że nie ma potrzeby dokonywania trwałych zmian. Wystarczy zawieszenie i pełnienie obowiązków na tych stanowiskach przez innych polityków Platformy Obywatelskiej.

Powołano część nowego prezydium Klubu Parlamentarnego PO, jest w nim na razie dwóch młodych posłów. Czy stawianie na młodych to nowa strategia partii?

Jesteśmy w trakcie wyborów prezydium. Chciałbym, aby władze klubu tworzyły osoby, które mają kompetencje i wiedzę, ale jednocześnie, by wśród nich znaleźli się i młodzi, i starsi politycy.

Zmieniony regulamin Klubu PO daje większą władzę prezydium klubu. Czy to nie ogranicza demokratycznych zasad działania partii?

Nie. To cały klub wybiera swojego przewodniczącego i władze klubu. Umówiliśmy się więc, że ze względu na rozmiary naszego klubu przez kilka miesięcy na próbę to prezydium będzie ustalało dyscyplinę głosowania. I trzeba podkreślić, że nasze prezydium to nie wąskie grono, bo będzie liczyło aż 29 osób.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej