– Dowiedziałem się ostatnio, że Trybunał nie umieścił na wokandzie swoich prac do końca listopada wniosku PiS o uznanie komisji za niekonstytucyjną – mówi „Rz” Andrzej Czuma z PO, szef komisji ds. nacisków.
W Biurze Prasy i Informacji TK powiedziano nam tylko, że nie ma jeszcze wyznaczonego terminu rozprawy – wiadomo, że nie odbędzie się ona za dwa tygodnie, potem wokanda może zostać rozszerzona.
Tymczasem pod koniec czerwca, przed zakończeniem swojej kadencji, były prezes TK prof. Jerzy Stępień zapowiadał, że chciałby rozstrzygnąć tę sprawę jeszcze przed wakacjami. Wtedy odbyła się też pierwsza narada sędziów. Rozprawę przesunięto jednak na wrzesień. „Rz” pisała wówczas także, że marszałek Bronisław Komorowski przekroczył o dwa miesiące termin przesłania do TK stanowiska Sejmu.
Do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał komisja może normalnie pracować. Andrzej Dera z PiS, który ma reprezentować wnioskodawców w TK, przypomina, że w poprzedniej kadencji wyrok w sprawie komisji bankowej zapadł dużo szybciej. – Oznaczałoby to nierówne postępowanie przed Trybunałem w przypadku wniosków PiS i PO – ocenia poseł. – Nie rozumiem, dlaczego ta sprawa jest ciągle oddalana. Dla funkcjonowania komisji ważny jest wymóg jej konstytucyjności. Im szybciej TK rozpatrzy nasz wniosek, tym lepiej dla komisji i przejrzystości prawa w Polsce – mówi „Rz” Dera. – PiS, jak powszechnie wiadomo, hołduje spiskowej teorii dziejów – komentuje Sebastian Karpiniuk z PO, członek komisji. – My również jesteśmy zainteresowani rozpatrzeniem tego wniosku. Różnica między uchwałą o powołaniu komisji śledczej ds. nacisków a tą powołującą komisję bankową jest zasadnicza. PiS chciało badać instytucje niepodlegające kontroli sejmowej, my wręcz przeciwnie – podkreśla.
Konstytucjonaliści mieli jednak do uchwały PO zastrzeżenia. Powołując się na nie, PiS zaskarżyło uchwałę do TK, przypominając właśnie wyrok w sprawie komisji bankowej. Trybunał uznał wówczas, że zakres działania komisji śledczej musi być precyzyjnie określony. Zdaniem PiS uchwała o komisji ds. nacisków tego wymogu nie spełnia.