MON przekazał fundacji o. Rydzyka prawie 100 tys. zł

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało fundacji Lux Veritatis niemal 100 tys. złotych na organizację czterech pokazów filmowych o rotmistrzu Pileckim - informuje Onet.

Aktualizacja: 28.09.2020 19:15 Publikacja: 28.09.2020 19:05

MON przekazał fundacji o. Rydzyka prawie 100 tys. zł

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Co roku minister obrony narodowej przyznaje ze swojego budżetu dotacje celowe na zadania publiczne z zakresu obronności. Mogą dostać je między innymi uczelnie wojskowe, szpitale wojskowe, muzea wojskowe czy firmy zbrojeniowe. Dotacje otrzymać mogą jednak również stowarzyszenia oraz fundacje proobronne.

Jak informuje Onet, w minionym roku pieniądze w ramach tej dotacji dostała fundacja Lux Veritatis, założona przez o. Tadeusza Rydzyka. Jej statutowymi celami są  między innymi badanie postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej, działalność kulturoznawcza, pobudzanie krajowej twórczości audiowizualnej oraz upowszechnianie edukacji religijnej i społecznej.

Choć w statucie fundacji nie ma słowa o obronności, w 2019 roku szef MON Mariusz Błaszak przyznał jej 96 tys. zł. „Zadanie to polegało na organizacji czterech pokazów filmu dokumentalnego o Rotmistrzu W. Pileckim, wyprodukowanego przez Fundację Lux Veritatis” - wyjaśnił anonimowy pracownik fundacji.

Chodzi o dokument, na którego produkcję fundacja otrzymała w 2018 roku 180 tys. zł, również z publicznych pieniędzy. Miało to miejsce w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”, który organizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jak pisze Onet, najwięcej pieniędzy, 33 tys zł, pochłonęła produkcja plakatów, ulotek oraz broszur. To ponad jedna trzecia całej dotacji z resortu obrony. Drugim najdroższym wydatkiem okazał się catering, który pochłonął 24 tys. zł. Mimo że film już powstał, autorzy kosztorysu stwierdzili, że na jego produkcję wydano kolejne 15 tys. zł.

Żadna z pozostałych pozycji, które zawarto w sprawozdaniu finansowym nie przekracza 10 tys. zł. Na salę do czterech pokazów filmu wydano 8 tys. zł., a za jej obsługę zapłacono 4 tys. zł. Tyle samo miał otrzymać również historyk, a o tysiąc złotych mniej, osoba, która prowadziła research. Najmniej pieniędzy otrzymał asystent merytoryczny, 1600 zł.

Fundacja zapewnia, że wszystkie cztery pokazy filmu były bezpłatne i„cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród odbiorców”. Ze sprawozdania nie wynika jednak, ilu konkretnie było odbiorców. „Pokazy wzbudziły w młodzieży zainteresowanie historią Polski i historią żołnierzy niezłomnych” - podkreśliła fundacja. 

Jak przypomina Onet, w 2016 resort obrony zapłacił Lux Veritatis 102 tys. zł za emisję w TV Trwam spotów reklamujących szczyt NATO w Warszawie. Od 2016 roku MSZ dotował fundację w ramach różnych projektów łączną kwotą ponad 625 tys. zł.

Polityka
Rusza kampania billboardowa o 800 Plus
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Polityka
Echa "lex Tusk". Z rady przy prezydencie odchodzi marszałek woj. kujawsko-pomorskiego
Polityka
Marek Kozubal: Wyciągajmy wnioski z błędów
Polityka
Spot PiS z Auschwitz. Suski: Jak my cokolwiek zrobimy, to jest afera na niemalże cały świat
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
PO składa do prokuratury wniosek ws. premiera po publikacji "Rzeczpospolitej"
Polityka
Politycy państw NATO chcą Ukrainy w Sojuszu. "To wzmocni pokój w Europie"