Reklama

Dożywocie za korupcję? Ukraińcy zdecydują w „referendum”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił pierwsze z pytań, które ma znaleźć się w badaniu, zaplanowanym w dniu wyborów samorządowych 25 października. Obywatele Ukrainy mają zdecydować, czy należy wprowadzić karę dożywocia za „korupcję na szczególnie dużą skalę”.

Aktualizacja: 14.10.2020 15:57 Publikacja: 14.10.2020 15:35

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Foto: AFP

qm

Pytanie ma brzmieć: „Czy należy wprowadzić karę dożywocia za korupcję na dużą skalę?” Prezydent zapowiedział je w wystąpieniu, opublikowanym w mediach społecznościowych w środę 14 października.

Tymczasem, jak podaje portal ZN.ua, powołując się na źródła w Kancelarii Prezydenta, wśród pytań może znaleźć się kwestia legalizacji niektórych narkotyków.

„Początkowo prezydent starał się rzekomo włączyć do sondażu temat okupowanego Krymu i Donbasu. Aby jednak przyciągnąć młodzież na to referendum, zdecydowano się na dodanie pytań, którymi mogą być zainteresowani, m.in. o legalizację marihuany” - twierdzi portal. 

Wciąż nie wiadomo, jak formalnie badanie będzie się odbywać. Według agencji Unian władze nie mają zamiaru rozdawać formularzy w lokalach wyborczych, w których obywatele będą głosować w wyborach samorządowych. Badanie miałoby zostać przeprowadzone w formie sondażu exit poll, opłaconego ze środków pozarządowych.

Organizatorzy badania mają wydrukować 5 milionów ankiet.

Reklama
Reklama

O swoim pomyśle Zełenski poinformował 13 października, zapowiadając, że w badaniu 25 października uwzględnionych będzie 5 pytań. Ich treść, oprócz tego dotyczącego kar za korupcję, nie została jeszcze podano do wiadomości publicznej.

Sondaż, w przeciwieństwie do oficjalnego referendum, nie będzie miał bezpośrednich skutków prawnych.

Polityka
Sąd Najwyższy zdecydował ws. ceł Trumpa. Jest reakcja prezydenta USA
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Polityka
Co wiadomo o kosmitach i UFO? Donald Trump kazał ujawnić dane
Polityka
Stany Zjednoczone chcą powrotu do „ustawień fabrycznych” NATO
Polityka
Trump zainaugurował Radę Pokoju. „Prawie wszyscy przyjęli zaproszenie, a pozostali zrobią to wkrótce”
Materiał Promocyjny
Presja dorastania i kryzys samooceny. Dlaczego nastolatki potrzebują realnego wsparcia
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama