W czwartek Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek 119 posłanek i posłów o zbadanie zgodności z Konstytucją dwóch przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej.

TK uznał, że przepisy dotyczące aborcji eugenicznej jest sprzeczny z Konstytucją.

Decyzję Trybunału krytycznie ocenili politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. "Pomysł aby moment kiedy walczymy z pandemią wykorzystać do zaostrzania przepisów antyaborcyjnych mógł narodzić się tylko w naprawdę chorej głowie. Po tych wszystkich protestach kobiecych. To nie jest prawo. To bezprawie" - napisał Sławomir Nitras.

"Zmuszanie kobiet do rodzenia dzieci bez mózgów, bez płuc - to barbarzyństwo i zwykła podłość. Za mało im ludzkich łez. Żadna władza nie trwa wiecznie. Ich także. To, że przebrali się w togi, żeby skrzywdzić kobiety, niczego nie zmienia. Odwrócimy tę decyzję. Trzymajcie się!" - skomentował Adrian Zandberg.

"Tchórzliwi posłowie PiS boją się kobiet i pod osłoną pandemii, rękami tak zwanych sędziów Trybunału Konstytucyjnego zdecydowali o zaostrzeniu ustawy aborcyjnej" - oceniła Elżbieta Gapińska.

"Kaczyński za to odpowie" - zapowiedział Adam Szłapka.

"W Sejmie Kaczyński stchórzył przed kobietami. Dziś użył pseudotrybunału z dublerami i partyjnymi nominatami, by zmuszać Polki do heroizmu. To po prostu nieludzkie" - uważa Borys Budka.

"Wyrok skazujący. Draństwo pseudo-TK" - napisała Monika Rosa.

"Piekło kobiet. To oznacza dzisiejszy wyrok upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego" - napisała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Autopromocja
30 listopada, godz. 12.00

Kto zdobędzie Zielone Orły "Rzeczpospolitej"?

Sprawdź szczegóły

"Państwo, które wprowadza przepisy o torturowaniu i znęcaniu się nad własnymi obywatelami przestaje być państwem, staje się oprawcą. Ubranie w paragrafy nakazu rodzenia śmiertelnie chorych dzieci to draństwo. Moralne dno, prawne bagno i ludzkie dramaty- do tego prowadzą rządy PiS" - skomentowała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

"Tysiące kobiet w tragiczny sposób dowiedzą się teraz, że praworządność to praktyczna sprawa każdego z nas. Kobieta, kuchta Kaczyńskiego, zgotowała im taki los" - uważa Radosław Sikorski.