Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.
Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.
Treści, którym możesz zaufać.
Aktualizacja: 27.08.2015 19:00 Publikacja: 26.08.2015 21:08
Marine Le Pen wyrzuciła z Frontu Narodowego ojca Jeana- -Marie, bo inaczej nie ma szans na zdobycie Pałacu Elizejskiego
Foto: AFP
Najnowszy sondaż Ifop dla „Paris Match" to fatalna wiadomość dla francuskiej lewicy. Niezależnie od tego, kogo wystawi za 20 miesięcy, może nie przejść do drugiej tury.
O słabej popularności Francois Hollande'a wiadomo już od dawna. Teraz jednak się okazuje, że także znacznie bardziej dynamiczny premier Manuel Valls dostałby w pierwszej turze wyborów prezydenckich tylko 22 proc. głosów, mniej niż Nicolas Sarkozy (23 proc.), ale przede wszystkim byłby wyraźnie za liderką Frontu Narodowego Marine Le Pen (26 proc.). Całkowitą porażką zakończyłoby się także wystawienie przez socjalistów Arnaud Montebourga, populistycznego przywódcy lewego skrzydła Partii Socjalistów, który ostatnio zaprzyjaźnił się z byłym ministrem finansów Grecji Janisem Warufakisem. Montebourg dostaje tylko 8 proc. głosów.
– Źródłem sukcesu Le Pen jest kryzys gospodarczy i wysokie bezrobocie, w mniejszym stopniu powracający problem imigracji – mówi „Rz" Jean-Francois Doridot, dyrektor największego francuskiego instytutu badania opinii publicznej IPSOS. – Wcześniej głosowanie na FN to był protest, teraz coraz więcej Francuzów uważa, że ta partia ma najlepszą receptę na odrodzenie kraju. W szczególności tradycyjny elektorat lewicy, jak robotnicy, wstrzymuje się od głosu, ale popiera Le Pen – dodaje.
Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.
Treści, którym możesz zaufać.
Większość Ukraińców ufa prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, ale nie chce, by stał na czele państwa po zakończ...
Za zgodą prezydenta, premier Francji Sébastien Lecornu zapowiedział zawieszenie wydłużenia wieku emerytalnego. T...
Hennadij Truchanow, który od 2014 roku jest merem Odessy, został pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa przez prez...
Andry Rajoelina, prezydent Madagaskaru, który 13 października miał opuścić kraj na pokładzie francuskiego samolo...
Amerykański tygodnik „Time” określił porozumienie pokojowe na Bliskim Wschodzie „Triumfem” Donalda Trumpa, ale p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas