Sondaż: Karol Nawrocki traci. Sławomir Mentzen trudniejszym rywalem dla Rafała Trzaskowskiego

W najnowszym sondażu prezydenckim United Surveys dla Wirtualnej Polski poparcie dla Rafała Trzaskowskiego, kandydata KO na prezydenta, zbliża się do 40 proc.

Publikacja: 08.04.2025 07:06

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Foto: PAP/Rafał Guz

arb

Z sondażu wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, wówczas na Rafała Trzaskowskiego zagłosowałoby 38,3 proc. respondentów. To wzrost o 5,1 punktu procentowego w stosunku do sondażu z końca marca.

Sondaż prezydencki: Karol Nawrocki z dużą stratą, Sławomir Mentzen się do niego zbliża

Drugi jest prezes IPN, kandydat popierany przez PiS, Karol Nawrocki, który może liczyć na 20,1 proc. głosów. Nawrocki traci w porównaniu do poprzedniego badania 5,2 punktu proc. Do Nawrockiego zbliża się kandydat Konfederacji, prezes Nowej Nadziei, Sławomir Mentzen. Na Mentzena chce głosować 18,8 proc. badanych, o 0,8 punktu proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

To wyniki zbliżone do tych, które znajdujemy w sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. W naszym sondażu skład pierwszej trójki jest identyczny – choć poparcie dla Rafała Trzaskowskiego jest nieco niższe, a dla Karola Nawrockiego – nieznacznie wyższe.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Wojna kulturowa w służbie polaryzacji. Dlaczego PiS straszy migrantami i adopcją dzieci przez pary LGBT

Żaden inny kandydat nie uzyskuje dwucyfrowego poparcia. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta Trzeciej Drogi, może liczyć na 7,1 proc. głosów (wzrost o 2,1 punktu proc.). Magdalena Biejat, wicemarszałek Senatu i kandydatka Nowej Lewicy, może liczyć na 2,7 proc. głosów (spadek o 1,7 punktu proc.), kandydat partii Razem, Adrian Zandberg – na 1,8 proc. (wzrost o 0,3 punktu proc.).

Na dalszych miejscach znajdują się dziennikarz i biznesmen Krzysztof Stanowski (1,6 proc.) oraz kandydat Konfederacji Korony Polskiej, Grzegorz Braun (1,1 proc.). 8,5 proc. wyborców nie wie, na kogo oddadzą głos.

Z badania United Surveys wynika, że w wyborach chce wziąć udział 64,8 proc. badanych (52,2 proc. deklaruje, że „zdecydowanie” wezmą udział w wyborach prezydenckich).

Czytaj więcej

Barbara Brodzińska-Mirowska: Jarosław Kaczyński jest dziś w klinczu. Czy poprze Sławomira Mentzena w drugiej turze?

Sondaż prezydencki: W II turze Sławomir Mentzen wypada lepiej niż Karol Nawrocki

W badaniu sprawdzono też, jak w potencjalnej II turze wypadliby Rafał Trzaskowski oraz Karol Nawrocki lub Sławomir Mentzen.

Niezależnie od tego, czy Trzaskowski mierzy się z kandydatem PiS, czy z kandydatem Konfederacji, wygrywa w II turze – wynika z sondażu. W starciu z Nawrockim Trzaskowski uzyskuje 56,1 proc. głosów, a kandydat z poparciem PiS – 33,6 proc. 10,3 proc. badanych nie wie, na kogo oddaliby głos w takim starciu. Trzaskowski przy takim składzie II tury uzyskuje niemal wszystkie głosy wyborców Szymona Hołowni i Magdaleny Biejat, ale także 45 proc. głosów wyborców Krzysztofa Stanowskiego i 17 proc. wyborców Sławomira Mentzena. Nawrocki może z kolei liczyć na 53 proc. wyborców Mentzena, 27 proc. wyborców Stanowskiego i 29 proc. wyborców Brauna.

85 proc.

Tylu wyborców Karola Nawrockiego jest gotowych głosować w II turze na Sławomira Mentzena

Lepiej w starciu z Trzaskowskim wypada Mentzen, choć i on wyraźnie przegrywa z kandydatem KO. Gdyby prezydent Warszawy mierzył się w II turze z kandydatem Konfederacji, zdobyłby 52,9 proc. głosów, podczas gdy jego rywal mógłby liczyć na poparcie 38,5 proc. wyborców. Trzaskowski zdobyłby 6 proc. głosów wyborców Nawrockiego i 67 proc. głosów wyborców Stanowskiego.

Z kolei Mentzen mógłby liczyć na 85 proc. głosów wyborców Nawrockiego, 33 proc. wyborców Stanowskiego i 72 proc. wyborców Brauna.

Badanie zrealizowano w dniach 4–6 kwietnia 2025 r. mieszaną metodą CAWI & CATI na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Z sondażu wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, wówczas na Rafała Trzaskowskiego zagłosowałoby 38,3 proc. respondentów. To wzrost o 5,1 punktu procentowego w stosunku do sondażu z końca marca.

Sondaż prezydencki: Karol Nawrocki z dużą stratą, Sławomir Mentzen się do niego zbliża

Pozostało jeszcze 91% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Przed wielką majówką: Trzaskowski kontratakuje, debaty „grają” w kampanii jak nigdy wcześniej, podsumowanie 1000-lecia koronacji
Polityka
Sondaż: Kto wypadł najlepiej w debacie „Super Expressu”?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Sondaż pokazuje, że debatę wygrał Trzaskowski. Kandydat KO nie może ignorować lewicy
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne