Reklama

Reuters: USA chcą sprzedać Izraelowi broń wartą 8 miliardów dolarów

Administracja odchodzącego ze stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena powiadomiła Kongres o planowanej sprzedaży Izraelowi broni o wartości ośmiu miliardów dolarów - poinformowała agencja Reutera, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników państwowych.

Publikacja: 05.01.2025 09:01

Joe Biden

Joe Biden

Foto: REUTERS/Kevin Lamarque

adm

Jak zauważa agencja Reutera, umowa Stanów Zjednoczonych z Izraelem będzie wymagała zatwierdzenia przez komisje Izby Reprezentantów i Senatu.

USA: Administracja Joe Bidena chce sprzedać Izraelowi broń

Zawarta między USA i Izraelem umowa obejmować ma między innymi amunicję do myśliwców oraz śmigłowców szturmowych, a także pociski artyleryjskie oraz bomby i głowice małośrednicowe.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Joe Biden rozważał atak na Iran przed odejściem z Białego Domu

Według jednego z amerykańskich urzędników państwowych, na którego powołuje się Reuters, Joe Biden podkreślił, iż Izrael ma prawo bronić swoich obywateli „zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodowym prawem humanitarnym”. Prezydent USA zaznaczył także, że jego kraj nadal będzie zapewniać zdolności niezbędne Izraelowi do obrony.

Jaką broń chcą sprzedać Izraelowi USA?

Drugi z rozmówców agencji Reutera miał zdradzić natomiast, że pakiet, o którym mowa, zawiera między innymi pociski powietrze-powietrze AIM-120C-8 do obrony przed dronami i innymi zagrożeniami powietrznymi, a także pociski artyleryjskie kal. 155 mm, pociski Hellfire AGM-114 oraz bomby i systemy naprowadzania.

Reklama
Reklama

Czytaj więcej

USA zbombardowały Jemen. Wkrótce to samo może zrobić Izrael

Doniesienia o decyzji administracji Joe Bidena pojawiły się niedługo po wypowiedziach płynących z kręgów premiera Izraela Benjamina Netanjahu, które sugerowały, iż Biden nałożył na Izrael ciche „embargo na broń”. Część polityków partii Demokratycznej naciskało na administrację prezydenta USA, by uzależniła sprzedaż broni od działań militarnych Izraela czy sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy, których to żądań administracja nie spełniła.

Departament Stanu nie odpowiedział na prośbę o komentarz agencji Reutera. 

Polityka
Polska chce dołączyć do G20. Marco Rubio zapowiedział zaproszenie od USA
Polityka
Donald Trump atakuje kongresmenkę. „Gdyby nie USA pewnie by nie żyła”
Polityka
Unijny komisarz ds. obrony dla „Rzeczpospolitej”: Jesteśmy już w fazie gwiezdnych wojen z Rosją
Polityka
Jest decyzja Bundestagu. W Berlinie stanie pomnik dla polskich ofiar
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Polityka
USA wstrzymują rozpatrywanie wszystkich wniosków imigracyjnych obywateli 19 państw
Materiał Promocyjny
Nowa era budownictwa: roboty w służbie ludzi i środowiska
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama