Sondaż: Jaki pokój na Ukrainie zdoła wynegocjować Trump? Polacy są pesymistami

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy, jaki - ich zdaniem - będzie pokój na Ukrainie wynegocjowany przez administrację Donalda Trumpa.

Publikacja: 08.12.2024 07:42

Donald Trump i Wołodymyr Zełenski w Katedrze Notre Dame

Donald Trump i Wołodymyr Zełenski w Katedrze Notre Dame

Foto: LUDOVIC MARIN/Pool via REUTERS

arb

Donald Trump w czasie kampanii wyborczej przed wygranymi przez niego wyborami prezydenckimi mówił, że gdyby to on był prezydentem w 2022 roku Rosja nie wywołałaby wojny. Zapowiadał też, że wojnę na Ukrainie zakończy jeszcze przed objęciem urzędu prezydenta, a nawet że zrobi to w ciągu 24 godzin. Szczegółów swojego planu na zakończenie wojny jednak nigdy nie przedstawił.

Jakie opcje zakończenia wojny na Ukrainie analizuje przyszły doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Donalda Trumpa?

CNN podał przed kilkunastoma dniami, że Mike Waltz, przyszły doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Trumpa, analizuje kilka propozycji tego, jak zakończyć wojnę.

Wśród analizowanych propozycji ma być m.in. plan gen. Keitha Kelloga, którego Trump wskazał jako swojego specjalnego wysłannika do Rosji i Ukrainy. Plan ten przewiduje skłonienie Ukrainy do rozmów z Rosją poprzez uzależnienie dalszej pomocy wojskowej dla Kijowa od podjęcia negocjacji oraz - docelowo - zamrożenie konfliktu na obecnej linii frontu, do czego Rosję miałoby skłonić odłożenie w czasie wejścia Ukrainy do NATO.

Czytaj więcej

Trump nie musi sprzedać Ukraińców

Na stole ma być też plan byłego ambasadora USA w Niemczech, Richarda Grenella, przewidujący utworzenie „autonomicznych regionów” w obrębie Ukrainy, ale szczegóły tego planu nie są znane.

Inną opcją jest zgoda na oderwanie przez Rosję od Ukrainy tych terenów, które zdołała zająć, w zamian za wejście pozostałej części Ukrainy do NATO. Ten plan ma jednak nie mieć zbyt wielu zwolenników w otoczeniu Trumpa.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1018 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1018 dniu wojny

Foto: PAP

Rosja od momentu rozpoczęcia wojny zajęła dużą część obwodu donieckiego i niemal cały obwód ługański. Okupuje też częściowo obwody zaporoski i chersoński. Od 2014 roku Rosja okupuje też ukraiński Krym. Krym został przez Rosję nielegalnie anektowany w 2014 roku, a obwody doniecki, ługański, zaporoski i chersoński (w administracyjnych granicach, a więc również ich części kontrolowane przez Ukrainę - red.) - w 2022 roku, za każdym razem opierając się na wynikach pseudoreferendów. W ostatnich miesiącach Rosja posiada inicjatywę strategiczną na froncie i osiąga postępy zwłaszcza w Donbasie. W listopadzie zdobycze terytorialne Rosji na Ukrainie były największe od marca 2022 roku.

Do zamrożenia konfliktu na Ukrainie doszło już raz, w 2014 roku, gdy przy udziale państw Zachodu wynegocjowano zakończenie walk między prorosyjskimi separatystami (wspieranymi przez Rosję) a ukraińską armią. W 2022 roku Rosja, przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę, uznała samozwańcze, separatystyczne republiki istniejące na terytorium Donbasu i zawarła z nimi sojusz wojskowy. Wielu analityków obawia się, że bez silnych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy zamrożenie konfliktu dziś, będzie miało podobny finał - tzn. da Rosji czas na uzupełnienie sił, po czym dokona ona kolejnej agresji.

Sondaż: 39 proc. najstarszych respondentów nie wierzy, że Donald Trump doprowadzi do pokoju na Ukrainie

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jaki, ich zdaniem, będzie pokój, do którego doprowadzi na Ukrainie Trump.

Foto: rp.pl/Weronika Porębska

33,1 proc. badanych uważa, że Donald Trump nie będzie w stanie doprowadzić do pokoju.

Zdaniem 24,8 proc. będzie to pokój korzystny dla Rosji.

7,6 proc. ankietowanych jest zdania, że pokój, do którego doprowadzi Trump, będzie korzystny dla Ukrainy.

Według 18,2 proc. respondentów pokój będzie korzystny dla obu stron.

16,2 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

(liczby nie sumują się do 100 proc. ze względu na zaokrąglenie wyników do pierwszego miejsca po przecinku)

- W wynegocjowanie pokoju z udziałem Donalda Trumpa wątpi częściej niż co trzecia kobieta (35 proc.) i trzech na dziesięciu mężczyzn (31 proc.). Częściej niż pozostali wynegocjowanie pokoju za niemożliwe uważają najstarsi badani (39 proc.) oraz ci mieszkający w miastach liczących więcej niż 500 tys. osób (42 proc.). W pokój korzystny dla Rosji najczęściej wierzą badani z miast o wielkości 200 tys. 499 tys. osób (39 proc.). Wynegocjowanie przez Donalda Trumpa porozumienia korzystnego dla Ukrainy najczęściej za prawdopodobne uważają najmłodsi respondenci (15 proc.) - komentuje wyniki badania Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 3-4 grudnia 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Polityka
Anders Fogh Rasmussen: Polska ma wyjątkową szansę zaważyć na bezpieczeństwie całej UE
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Polityka
Rozmowy USA–Rosja: Reset czy jednak długa wojna w Ukrainie?
Polityka
Poparcie dla Donalda Trumpa spadło. To najniższy poziom od czasu objęcia urzędu
Polityka
Donald Trump: Elon Musk wkrótce odejdzie
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
podcast
Czy Donald Trump podpala świat, by uratować Amerykę?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście