Szwedzki rząd oskarżany o próbę „zakazania biedy”

Szwedzka centroprawicowa koalicja rządząca jest oskarżana o próbę „zakazania biedy”, w związku z przedstawioną przez rząd propozycją zmian w prawie.

Publikacja: 02.10.2024 11:39

Bezdomny żebrzący na ulicy

Bezdomny żebrzący na ulicy

Foto: Adobe Stock

arb

Takie oskarżenia pod adresem szwedzkiego rządu pojawiły się w związku z planami wprowadzenia ogólnokrajowego zakazania żebractwa – pisze „The Guardian”.

Obrońcy praw człowieka: Zakaz żebrania będzie nielegalny

Wspierany przez skrajnie prawicowych Szwedzkich Demokratów rząd Ulfa Kristerssona zapowiedziała, że sprawdzi możliwość wprowadzenia ogólnokrajowego zakazu żebrania twierdząc, że jeśli uzna się to za wykonalne, wówczas takie przepisy zostaną wprowadzone. 

Na konferencji prasowej liderka Szwedzkich Demokratów, Linda Lindberg, mówiła o osobach, które przyjeżdżają do Szwecji z innych państw UE, by „żebrać pod szwedzkimi sklepami”. Jak dodała Szwecja nie może się na to zgadzać.

Czytaj więcej

Szwecja już nie chce obcych. Po raz pierwszy od pół wieku więcej osób wyjedzie z królestwa, niż się w nim osiedli

Propozycje rządu potępia chrześcijańska organizacja społeczna, Stockholms Stadsmission, która pracuje z potrzebującymi w Sztokholmie. Rzeczniczka tej organizacji, Fanny Siltberg uznała, że „zakaz żebractwa" lub wydawanie „pozwoleń na żebranie", to zamiatanie problemu pod dywan i „próżna próba" zakazania ubóstwa.

Jej zdaniem z ubóstwem należy walczyć zmniejszając strukturalne przyczyny takiego stanu oraz zwalczając dyskryminację - zarówno w Szwecji, jak i w całej UE.

Zdaniem Aidy Samani, zastępczyni dyrektora organizacji broniącej praw człowieka, Civil Rights Defenders, rząd może mierzyć się z pozwami jeśli zrealizuje swoje plany. Samani uważa, że zakaz taki byłby bezprawny, ponieważ stałby w sprzeczności z prawem do prywatności i wolności wyrażania się, w znaczeniu opisanym w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz wyrażonym w konstytucji Szwecji. 

Rząd Szwecji pracuje nad zakazem żebrania od dwóch lat

Zakaz żebrania w Szwecji dzieli koalicję rządzącą

Zdaniem rządu liczba żebraków wzrosła w kraju od drugiej dekady XXI wieku. Samani odpowiada jednak, że zakaz żebrania jest częścią „ogólnego zwrotu w stronę bardziej represyjnej polityki” jeśli chodzi o prawo karne i politykę migracyjną. Zwrot ten ma odbywać się z „pogardą dla praw człowieka i wolności”.

Rząd Szwecji pracuje nad zakazem żebrania od dwóch lat. Zakaz ten wywołał już spór w koalicji rządzącej, którą tworzą Umiarkowana Partia Koalicyjna, liberałowie i chrześcijańscy-demokraci. Anna Starbrink, parlamentarzystka Liberałów zapowiedziała już, że nie poprze wprowadzenia takiego zakazu. „Ludziom w potrzebie nie można zakazać proszenia o pomoc" - podkreśliła. 

Takie oskarżenia pod adresem szwedzkiego rządu pojawiły się w związku z planami wprowadzenia ogólnokrajowego zakazania żebractwa – pisze „The Guardian”.

Obrońcy praw człowieka: Zakaz żebrania będzie nielegalny

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Polityka
Rosyjski opozycjonista Ilia Jaszyn: Pablo Gonzalez był moim dobrym znajomym
Polityka
Francja: Rząd będzie próbował skłonić emerytów do zaciskania pasa
Polityka
Szwedzki minister obrony: Obronimy Bałtyk
Polityka
Viktor Orbán kontra Węgry. Czy ma już z kim przegrać?