Kontrole na polsko-niemieckiej granicy? "Możemy rozważyć"

- Badamy każdy z tych przypadków i sprawdzamy ze stroną niemiecką. Mamy do czynienia z taką sytuacją, że osoby, które mają dokumenty pobytowe w Polsce często nie mogą przekroczyć granicy polsko-niemieckiej i są zawracane - tłumaczył na antenie Radia Zet przypadki zawracania imigrantów do Polski minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Aktualizacja: 04.07.2024 06:12 Publikacja: 27.06.2024 08:57

Tomasz Siemoniak

Tomasz Siemoniak

Foto: PAP/Marcin Obara

- Chodzi o sytuacje taką, nie ma zgody na to by niemieckie służby odwoziły takie osoby na stronę Polską - zaznaczył minister.

Czy zostaną wprowadzone kontrole na granicy Polski i Niemiec?

Czy niemieckie służby łamią prawo? - Oczywiście, że tak. Takie sytuacje nie mają się prawa wydarzać. Stworzyliśmy grupę polsko-niemiecką pod przewodnictwem wiceministrów i oczekujemy, że nigdy więcej się nic takiego nie wydarzy - podkreślał minister.

A co jeśli coś takiego znowu się wydarzy? - pytała prowadząca. - Będziemy reagowali. Domagali się wyjaśnień. Będziemy domagali się tego, by strona niemiecka w sposób skuteczny działała i sytuacje się nie powtarzały. Możemy rozważyć kontrole ze strony polskiej - wyjaśnił Siemoniak.

Czytaj więcej

Niemiecka policja przywiozła do Polski migrantów. To kolejny taki przypadek

- Ja nie chce eskalować. Nie chce straszyć. Mamy do czynienia z przypadkami, które wyjaśniamy. Najgłośniejszy stał się przedmiotem rozmowy kanclerza Scholza z premierem Tuskiem. Jeśli po tych rozmowach. Zapewnieniach strony niemieckiej miałoby się coś takiego wydarzyć będziemy musieli reagować zupełnie na nowym poziomie - doprecyzował minister.

Kontrole ze strony Niemiec na granicy są złe

Zdaniem Siemoniaka, wyjaśnienia strony niemieckiej były wyczerpujące. - Ten przypadek, który stał się bardzo głośnym. Naruszał przepisy. Naruszał procedury. Wyjaśnienia strony niemieckiej były wyczerpujące: „przepraszamy, naruszyliśmy procedury”. Rozmawiano na wszelkich możliwych szczeblach w tej sprawie — mówił minister.

Czytaj więcej

Jakie są granice niemieckiej gościnności? Politykom nie podoba się to, że Ukraińcy pobierają zasiłki

Natomiast kontrole graniczne ze strony polskiej mogą jak zaznacza być "ogromnym kosztem". - Będzie to ogromy koszt dla strony polskiej i my ważymy tutaj nasze interesy. I to co jest w interesie polskich obywateli. Uważamy te kontrole niemieckie za złe(kontrole na granicy polsko-niemieckiej red.). Domagamy się by Niemcy tych kontroli nie prowadzili. I chcemy nad tym ze stroną niemiecką pracować - dodał Siemoniak.

- Chodzi o sytuacje taką, nie ma zgody na to by niemieckie służby odwoziły takie osoby na stronę Polską - zaznaczył minister.

Czy zostaną wprowadzone kontrole na granicy Polski i Niemiec?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Joe Biden rezygnuje. Donald Tusk mówi o najtrudniejszej decyzji w życiu
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
"Wiadomość roku! Kluczowe pytanie: co dalej?". Polscy politycy o konsekwencjach decyzji Bidena
Polityka
Sondaż „Rz”: Jarosław Kaczyński do dymisji? Większość Polaków jest zgodna
Polityka
Konfederacja zlekceważyła ważny termin. Czy władze partii będą nielegalne?
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Krzyż jest symbolem wolności i tożsamości