Partia Razem stawia ultimatum Nowej Lewicy. „Konieczne są zasadnicze zmiany”

„Złe wyniki wyborcze pokazały głęboki kryzys, w którym znajduje się dziś projekt Lewicy” – oceniła Rada Krajowa Partii Razem, która zebrała się, aby ocenić sytuację po wyborach oraz przedyskutować przyszłość Koalicyjnego Klubu Lewicy.

Publikacja: 23.06.2024 19:50

Lider partii Razem Adrian Zandberg

Lider partii Razem Adrian Zandberg

Foto: PAP/Marcin Obara

Partia Razem jest częścią sejmowego klubu Lewicy, ale nie weszła do rządu Donalda Tuska. Pozostałe partie tworzące klub zdecydowały się na współtworzenie rządu.

Rząd Donalda Tuska rozczarował lewicowych wyborców

„W opinii Rady Krajowej rząd, do którego część Lewicy weszła, rozczarował lewicowych wyborców. Kluczowe postulaty, z którymi Lewica szła do wyborów w 2023, nie są realizowane. Zaostrza się kryzys mieszkaniowy, rosną koszty utrzymania: energii, ogrzewania, żywności, kobiety nadal nie mają prawa do decydowania o swojej ciąży. Lewica jako całość traci przez to na wiarygodności” – czytamy w komunikacie prasowym wydanym po radzie krajowej partii.

Czytaj więcej

Najnowszy sondaż: Jak Polacy oceniają premiera Donalda Tuska i jego ministrów?

Politycy Razem podkreślają, że w czerwcu większość lewicowych wyborców i wyborczyń nie poszła na wybory. „To czytelny sygnał, dokąd prowadzi polityka programowych ustępstw i zlewanie się z liberalnym centrum” – skomentowali.

Partia Razem grozi wyjściem z klubu Lewicy

Członkowie Rady Krajowej dodali w oświadczeniu, że czują się odpowiedzialni za przyszłość lewicy w Polsce. „Zasadnicze zmiany są konieczne, żeby projekt Lewicy miał rację bytu. Dlatego Rada zobowiązała przewodniczących partii do pilnego spotkania z władzami Nowej Lewicy i dała im mandat do rozmów na temat przyszłości klubu. Rada uzależnia dalszą współpracę Razem w ramach Koalicyjnego Klubu Lewicy od wyników tych rozmów.

Czytaj więcej

„Taśmy posłanki” uznane za niewiarygodne. „Nowa Lewica postanowiła mnie utopić”

O nieprawidłowościach w Nowej Lewicy mówiła też była posłanka tej partii Beata Maciejewska. Zapowiedziała, że napisze książkę o Lewicy. Tłumaczy, że chce, żeby opinia publiczna wiedziała, jak wygląda partia od środka. Premiera może odbyć się jeszcze w tym roku.

Partia Razem jest częścią sejmowego klubu Lewicy, ale nie weszła do rządu Donalda Tuska. Pozostałe partie tworzące klub zdecydowały się na współtworzenie rządu.

Rząd Donalda Tuska rozczarował lewicowych wyborców

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Konfederacja zlekceważyła ważny termin. Czy władze partii będą nielegalne?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Krzyż jest symbolem wolności i tożsamości
Polityka
Sondaż „Rz”: Aborcja nadal będzie karana. Co Polacy sądzą o decyzji Sejmu?
Polityka
"Polityczne Michałki". Lista nierozwiązanych zadań koalicji przed wakacjami. Kto trzyma kciuki za Donalda Trumpa
Polityka
Posłuchaj „Plus Minus”. Michał Przeperski. Nieskończona transformacja 1989-2024