Wybory do PE. Prezydent Andrzej Duda poparł kandydata PiS. "Ściskał rękę prezydentów"

- Oddaję państwu mojego ministra - powiedział w Koninie prezydent Andrzej Duda, wzywając do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego na sekretarza stanu w KPRP, kandydata PiS Wojciecha Kolarskiego. - Siedział przy stole, kiedy prowadziliśmy bardzo trudne negocjacje. Wie, jak się walczy o polskie interesy - zachwalał swojego współpracownika.

Publikacja: 27.05.2024 22:26

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Konina i zachęcał do głosowania w wyborach do Parl

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Konina i zachęcał do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego na swojego współpracownika startującego z listy PiS.

Foto: PAP/Tomasz Wojtasik

- Cieszę się ogromnie, że mogę być z państwem tutaj w Koninie, po kilku latach nieobecności na takich bezpośrednich spotkaniach, w czasie, kiedy powoli zbliża się koniec mojej prezydenckiej służby. Powoli, bo to jeszcze 15 miesięcy, więc jeszcze trochę pracy nam zostało i mamy zamiar ten okres jak najlepiej wykorzystać - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami w Koninie.

Andrzej Duda: Wielkie sieci handlowe przeważnie nie są polskie

Prezydent mówił o funkcjonowaniu samorządów i sprawnym wydatkowaniu pieniędzy na inwestycje. Dodał, że rozwój służy całej Europie. - To nie były pieniądze, które dostaliśmy w prezencie. To pieniądze, które tutaj zainwestowano po to, by z całej Europy mogli przyjeżdżać ludzie i robić tutaj interesy - powiedział. Zaznaczył, że funkcjonujące w regionie wielkie sieci handlowe w większości przypadków nie są polskie, lecz z państw Europy Zachodniej, a można do nich dotrzeć, ponieważ w Polsce zbudowano drogi i tory.

Czytaj więcej

Czy CPK powstanie? Kiedy? Maciej Lasek podał konkretną datę

Andrzej Duda w Koninie mówił, że w przeszłości był europosłem. - Musimy mieć zapewnione, żebyśmy byli w europarlamencie reprezentowani przez takich ludzi, którzy polskie interesy będą realizowali - dodał. - Polska na pierwszym miejscu, to wartość najważniejsza - podkreślił. Prezydent odniósł się do debaty trwającej w Unii Europejskiej. - Zielony Ład, kwestie klimatyczne, ochrona środowiska - to są rzeczy, na których nam zależy - stwierdził. Przekonywał, że zrównoważony rozwój i "pozostawienie zdrowego środowiska naturalnego" następnym pokoleniom to "bardzo ważne zadanie" i "nasz obowiązek".

Prezydent: Polska potrzebuje atomu i CPK

- Właśnie po to, aby to zrealizować, mówimy dzisiaj o transformacji energetycznej - powiedział Duda dodając, że Polska potrzebuje więcej "nowoczesnej energetyki", która będzie "oszczędzała zasoby naturalne". - Mówię o tym tutaj, w Koninie, gdzie jest zagłębie węgla brunatnego, gdzie z tego węgla dzisiaj korzysta polska elektrownia, zapewniająca 8 proc. zapotrzebowania energetycznego kraju. W tym zakresie będziemy musieli, realizując politykę europejską, ale zdroworozsądkową, dokonać także bardzo poważnej zmiany - stwierdził. - Musimy o tę zmianę walczyć. Tu potrzebna jest elektrownia atomowa po to, żeby była energia, żeby było bezpiecznie i żeby była praca - dodał.

W Koninie prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszył prezydencki minister Wojciech Kolarski, kandyda

W Koninie prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszył prezydencki minister Wojciech Kolarski, kandydat PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego

PAP/Tomasz Wojtasik

- Jeżeli Europa w ramach Zielonego Ładu czy innych rozwiązań chroniących klimat nałożyła na siebie za ostre okowy, podjęła za ostre zobowiązania, to trzeba będzie je zmienić i rozluźnić - przekonywał w Koninie Andrzej Duda. Twierdził, że zmiany oznaczają rozwój nowych technologii, które mogą stanowić przełom energetyczny dla świata. - Trzeba tego poszukiwać - ocenił.

Prezydent mówił, że wielkie inwestycje w Polsce nie mogą zostać zatrzymane i że trzeba w tej sprawie walczyć także "na poziomie europejskim". Przekonywał, że potrzebny jest rozwój portów morskich oraz deklarował, że będzie walczył o Centralny Port Komunikacyjny. - Nie może być tak, że niemieckie czy inne interesy zatrzymają tę inwestycję, bo oni mają wielkie porty lotnicze i nie chcą konkurencji - zaznaczył.

Czytaj więcej

Wybory do PE. Minister z KPRP "jedynką" PiS? "Pomysł prezydenta Dudy"

Wybory do PE. Andrzej Duda zachęca do głosowania na ministra z Kancelarii Prezydenta

- Niedługo wybory do Parlamentu Europejskiego. Proszę, żebyście państwo szli do tych wyborów gremialnie. Potrzebujemy w tych wyborach jak najwięcej głosów oddanych za Polską. Głosujcie za tymi, którzy jasno i wyraźnie deklarują, że idą do Europy walczyć o polskie interesy - oświadczył w Koninie Andrzej Duda. Dodał, że rozwój Polski jest w interesie Unii Europejskiej. - Nie wolno głosować na takich, którzy tego nie rozumieją. Trzeba głosować na takich, którzy dobrze wiedzą, co to znaczy walczyć i bronić polskich interesów - mówił. Dodał, że Polska musi w Parlamencie Europejskim walczyć "o swoje".

Prezydent podziękował zebranym za życzliwe przyjęcie. - Ale dzisiaj dodatkowo oddaję państwu mojego ministra i mojego przyjaciela Wojciecha Kolarskiego - powiedział. Dodał, że z Kolarskim zna się i przyjaźni od ponad 40 lat. - Przez ostatnie 14 lat pracujemy cały czas razem, ramię w ramię jesteśmy z Wojciechem - mówił. Zaznaczył, że współpracował z Kolarskim w czasach, gdy był posłem, europosłem i prezydentem, a Kolarski to jeden z jego najbliższych współpracowników.

Czytaj więcej

Krzysztof Jurgiel odchodzi z PiS. Opublikował pismo do Jarosława Kaczyńskiego

- Znakomicie wie, przez te dziewięć lat znakomicie zdążył się nauczyć i walczył w ogniu prowadzenia polskich spraw międzynarodowych także i na arenie międzynarodowej, nie tylko w Pałacu Prezydenckim - powiedział o Kolarskim Duda. - Ściskał rękę prezydentów z wielu krajów. Siedział przy stole, kiedy prowadziliśmy bardzo trudne negocjacje. Wie, jak się walczy o polskie interesy. Oddaję go państwu, bo chcę, żebyście mu powierzyli prowadzenie dalej polskich spraw - oświadczył.

- Niech to robi na arenie międzynarodowej, niech walczy w Parlamencie Europejskim o nasze polskie sprawy, o wasze sprawy tutaj, o te fundamentalne kwestie m.in. energetyki tak ważne dla całej Polski i dla ziemi konińskiej - mówił. - Idźcie na wybory, niech żyje Polska - zakończył prezydent.

Liczba kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w wyborach w Polsce

Liczba kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w wyborach w Polsce

PAP

Kim jest Wojciech Kolarski?

Przed miesiącem Wojciech Kolarski - kandydat Prawa i Sprawiedliwości w okręgu numer 7 (województwo wielkopolskie) - mówił w rozmowie z RMF FM, że jego start w wyborach do PE "to był pomysł prezydenta". - Prezydent zaproponował mi, żebym wykorzystał swoje kompetencje, publicznie o tym powiedział - zaznaczył prezydencki minister.

Jak wynika z informacji podanych przez Kancelarię Prezydenta, minister Wojciech Kolarski jest absolwentem filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, studiował też filozofię i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Polska powinna opuścić Unię Europejską? Polexit popularny na wsi i wśród zwolenników Konfederacji

Pracował w urzędzie Krakowa i urzędzie marszałkowskim województwa małopolskiego. W latach 2011–2015 był dyrektorem biur poselskich Andrzeja Dudy podczas sprawowania przez obecnego prezydenta mandatów posła i europosła. W 2014 r. Wojciech Kolarski został wybrany na radnego Krakowa.

W sierpniu 2015 r. prezydent Duda powołał Kolarskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, zaś cztery lata później - na stanowisko sekretarza stanu w KPRP.

Podział mandatów w wyborach do PE w 2019 roku

Podział mandatów w wyborach do PE w 2019 roku

PAP

Do obowiązków Wojciecha Kolarskiego w Kancelarii Prezydenta należy m.in. nadzór nad patronatami i komitetami honorowymi prezydenta, nadzór nad przygotowywaniem przemówień prezydenta oraz "monitorowanie problematyki związanej ze sprawami kultury, nauki, religii i dziedzictwa narodowego".

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się na początku czerwca. W Polsce głosowanie rozpisano na 9 czerwca. Tym razem w wyborach do PE wybranych zostanie 720 europosłów - o 15 więcej niż poprzednio. Polskę w nowej kadencji będą reprezentowały 53 osoby - jedna więcej, niż po wyborach z 2019 r.

- Cieszę się ogromnie, że mogę być z państwem tutaj w Koninie, po kilku latach nieobecności na takich bezpośrednich spotkaniach, w czasie, kiedy powoli zbliża się koniec mojej prezydenckiej służby. Powoli, bo to jeszcze 15 miesięcy, więc jeszcze trochę pracy nam zostało i mamy zamiar ten okres jak najlepiej wykorzystać - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami w Koninie.

Andrzej Duda: Wielkie sieci handlowe przeważnie nie są polskie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Grzegorz Schetyna o sytuacji na granicy z Białorusią: Tam nie ma już rodzin z dziećmi
Polityka
Koalicyjne rozbieżności i polityczne plany. Co dalej w ramach rządów koalicji?
Polityka
Paweł Kowal: Polska odbuduje Ukrainę. Nasi przedsiębiorcy już zarabiają
Polityka
Czy rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości został powołany zgodnie z prawem?
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Poseł Kmita znów przegrał głosowanie. Otwarty bunt w małopolskim PiS
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży