Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że Stronnictwo nie może kontynuować współpracy ze środowiskiem Pawła Kukiza. Tak jak sugerował Motyka, przyczyną są rozbieżności związane z członkostwem Polski w UE - pięciu posłów Kukiz'15 głosowało za przyjęciem uchwały popierającej zawetowanie unijnego budżetu przez rząd Morawieckiego.

Kosiniak-Kamysz podziękował Kukiz'15 za współpracę, ale, jak powiedział, różnice są już zbyt daleko idące.

Paweł Kukiz tuż po podjęciu tej decyzji stwierdził, że nie chciał odchodzić z Koalicji Polskiej ani "nigdzie się z niej nie wybierał", ale takie jest postanowienie Rady Naczelnej PSL.

- Nie ukrywam, że jest mi przykro - stwierdził. Pytany o uzasadnienie tej decyzji ze strony PSL powiedział, że zdaniem Rady Naczelnej Kukiz'15 "zbyt często rozmija się ze Stronnictwem".

PSL i Kukiz'15 utworzyły wspólny klub parlamentarny PSL-Koalicja Polska w lipcu 2019 roku, przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi i podjęły decyzje o starcie ze wspólnych list.

O koalicji mowy być nie mogło, bo ugrupowanie Pawła Kukiza nie było partią.

PSL-Koalicja Polska w wyborach zdobyły 30 mandatów - 20 dla PSL, 6 dla Kukiz'15, 1 dla Unii Europejskich Demokratów oraz trzy dla osób niezależnych startujących zw wspólnych list.

Podczas drugiej kadencji rządów Zjednoczonej Prawicy Paweł Kukiz i jego posłowie często popierali projekty ustaw autorstwa PiS, w przeciwieństwie do PSL. Na tym tle dochodziło do rozdźwięków między dotychczasowymi sojusznikami.

Kilka dni temu lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w RMF FM, że "na pewno niedobrze jest, gdy tak w wielu głosowaniach w ostatnim czasie politycy Kukiz'15 głosują inaczej niż większość klubu Koalicji Polskiej". Ocenił też, że stosunek PSL i Kukiz'15 do Unii Europejskiej różni się zasadniczo.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ