Sondaż: Czy Polacy chcą legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży?

"Jak Pani/Pana zdaniem powinno zmienić się prawo regulujące kwestię aborcji w Polsce?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Aktualizacja: 10.04.2024 07:30 Publikacja: 09.04.2024 15:48

Wyrok TK ws. aborcji wywołał protesty kobiet w Polsce

Wyrok TK ws. aborcji wywołał protesty kobiet w Polsce

Foto: PAP, Łukasz Gągulski

10 kwietnia rozpocznie się posiedzenie Sejmu, na którym parlamentarzyści mają zająć się projektami ustaw liberalizujących przepisy aborcyjne. W Sejmie znajdują się cztery projekty ustaw w tej sprawie, w tym dwa (KO i Nowej Lewicy) wprowadzające legalną aborcję do 12. tygodnia życia.

Jakie poglądy na kwestię aborcji mają partie tworzące koalicję rządzącą?

Debata nad projektami odbędzie się 11 kwietnia. Sejm ma głosować nad projektami 12 kwietnia. Przyjęte przez Sejm projekty uchwał mają trafić do powołanej specjalnie w tym celu komisji nadzwyczajnej.

Kwestia liberalizacji przepisów aborcyjnych była przedmiotem sporu politycznego w koalicji rządzącej — Nowa Lewica domagała się, by parlament zajął się tymi projektami natychmiast, z kolei Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i lider Polski 2050 przekonywał, że rozmowa o aborcji w czasie kampanii wyborczej doprowadziłaby do odrzucenia wszystkich projektów przez Sejm i dlatego podjął decyzję, by projektem ustawy zająć się po wyborach z 7 kwietnia.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Dlaczego Trzecia Droga atakuje Lewicę? Hołownia odświeża swoją największą zaletę

Po wyroku TK z 2020 roku aborcja jest w Polsce legalna tylko w dwóch przypadkach: gdy ciąża jest efektem czynu przestępczego lub gdy zagraża życiu i zdrowiu kobiety. Wyrok Trybunału z 2020 roku usunął z przesłanek przy których aborcja jest legalna sytuację w której badania wykażą uszkodzenie płodu. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wywołał masowe protesty kobiet, które przyjęły formę m.in. czarnych marszów.

Lewica i KO obiecywały w kampanii wyborczej legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży. Trzecia Droga proponuje wrócić do kompromisu sprzed wyroku TK z 2020 roku i rozpisanie referendum w tej sprawie. Możliwość rozpisywania tego referendum odrzuca jednak Nowa Lewica, która argumentuje, że w sprawie praw człowieka nie można organizować referendum.

Sondaż: Co druga kobieta za aborcją do 12. tygodnia ciąży

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak — ich zdaniem — powinno zmienić się prawo regulujące kwestię aborcji.

43,7 proc. badanych uznało, że każda kobieta powinna mieć prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży.

37 proc. badanych chce powrotu do tzw. kompromisu aborcyjnego.

6,8 proc. chce, by nie zmieniać obecnie obowiązujących przepisów.

4,8 proc. respondentów uważa, że aborcja powinna być całkowicie zakazana.

7,7 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Nieograniczony dostęp do aborcji do 12. tygodnia ciąży popiera 5 na 10 kobiet i 4 na 10 mężczyzn. Częściej niż pozostali pełne prawo do aborcji do 12 tygodnia ciąży za najlepsze rozwiązanie uważają respondenci między 35 a 49 rokiem życia (48%). Taką opinię wyraża co druga osoba zarabiająca w granicach 5001 zł – 7000 zł netto i 3/5 badanych z największych miast — komentuje wyniki badania Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 2-3 kwietnia 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


10 kwietnia rozpocznie się posiedzenie Sejmu, na którym parlamentarzyści mają zająć się projektami ustaw liberalizujących przepisy aborcyjne. W Sejmie znajdują się cztery projekty ustaw w tej sprawie, w tym dwa (KO i Nowej Lewicy) wprowadzające legalną aborcję do 12. tygodnia życia.

Jakie poglądy na kwestię aborcji mają partie tworzące koalicję rządzącą?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Awantura o LGBT. Wiceminister wyszedł ze studia, poseł kazał mu się pospieszyć
Polityka
Jarosław Kaczyński o klimacie: Temperatura była o 13 stopni wyższa i przyroda kwitła
Polityka
„Europa ludzkich spraw”. Lewica prezentuje swój program do PE
Polityka
Sondaż: Donald Tusk chce fortyfikować granicę wschodnią. Co sądzą o tym Polacy?
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne