Donald Tusk zapowiada rekonstrukcję rządu. "Przełom wiosny i lata"

Co do rekonstrukcji rządu, ona na pewno się zdarzy - mówił w czasie konferencji prasowej Donald Tusk.

Aktualizacja: 09.04.2024 14:00 Publikacja: 09.04.2024 13:40

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Tuska pytano czy wyniki w wyborach samorządowych mogą doprowadzić do rekonstrukcji rządu.

Donald Tusk o wyborach wyników samorządowych: Wyniki jak 15 października, ambicje rosną

- Fakty są jednoznaczne, ja bardzo cenię w narracjach politycznych fakty i liczby. Jeśli chodzi o średnią polską, czyli wyniki które padły w wyborach do sejmików, to wybory z niedzieli i wyniki z 15 października są niemal identyczne, są w zasadzie jeden do jednego — stwierdził Tusk dodając, że „dotyczy to zarówno PiS-u, jak i partii mniejszych”.

- Utrzymano jeśli chodzi o poparcie ogólnopolskie status quo z 15 października — dodał wskazując, że „ambicje ludzi po stronie” większości rządzącej rosną.

Czytaj więcej

Bliżej rekonstrukcji rządu Tuska. Ministrowie będą tracić stanowiska

- Do tych faktów, do tych liczb, chcę dołożyć to, że PiS może mówić o klęsce w polskich miastach. PiS mocną pozycję utrzymał na polskiej wsi i w regionach wschodnich - kontynuował.

Z pracą w rządzie pożegnają się ci, którzy — uznam jako premier — z jakichś powodów nie wykorzystali optymalnie tych miesięcy

Donald Tusk, premier

- Jeśli chodzi o odbieranie PiS-owi władzy na poziomach województw, to 11 do 5, to nie jest 8 do 8 — dodał nawiązując do tego ile sejmików PiS kontrolował po wyborach w 2018 roku (osiem) a ile prawdopodobnie będzie kontrolował obecnie (pięć).

Tusk przekonywał też, że jest zadowolony z wyniku KO. - Nigdy wcześniej nie dostaliśmy tyle głosów, odbiliśmy sejmiki, jesteśmy największą partią po stronie demokratycznej — wyliczał sukcesy KO premier zapewniając, że nie żałuje, że Koalicja Obywatelska ostatecznie nie poszła do wyborów z Lewicą.

Premier zapowiedział, że „na 99 proc.” KO pójdzie do wyborów do PE „w takiej konstelacji jak w wyborach samorządowych”. W kwestii decyzji w tej sprawie mówił, że jest ona 'raczej sprawą godzin niż dni".

Tusk mówił też, że nie podobał mu się konflikt między Włodzimierzem Czarzastym i Szymonem Hołownią ws. liberalizacji przepisów dotyczących aborcji — Jesteśmy jednym zespołem — podkreślił.

Donald Tusk: Rekonstrukcja rządu będzie zależała od merytorycznej oceny ministrów

Jednocześnie Tusk stwierdził, że „co do rekonstrukcji rządu, ona na pewno się zdarzy”.

- Przełom wiosny i lata wydaje mi się stosownym momentem. Będzie ona zależała wyłącznie od merytorycznej oceny ministrów, albo ich decyzji politycznej. Są wybory do PE, pojawiają się sygnały, że być może niektórzy z ministrów będą chcieli wzmocnić te listy i kandydować do PE — powiedział Tusk dodając, że ministrów, którzy ewentualnie zdecydują się na start w wyborach do PE będzie niewielu.

- Natomiast z pracą w rządzie pożegnają się ci, którzy — uznam jako premier — z jakichś powodów nie wykorzystali optymalnie tych miesięcy — dodał.

- Będę o tym dziś rozmawiał z liderami koalicji 15 października, bez żadnych emocji — podkreślił.

O możliwej rekonstrukcji rządu pisał na początku kwietnia Jacek Nizinkiewicz. Z rządu, według informacji „Rzeczpospolitej”, mogą odejść Borys Budka, Krzysztof Hetman, Bartłomiej Sienkiewicz, którzy mieliby wystartować w wyborach do PE, z kolei Trzecia Droga obawia się o posady ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego oraz minister środowiska Pauliny Hennig-Kloski.

Tuska pytano czy wyniki w wyborach samorządowych mogą doprowadzić do rekonstrukcji rządu.

Donald Tusk o wyborach wyników samorządowych: Wyniki jak 15 października, ambicje rosną

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Donald Tusk chce fortyfikować granicę wschodnią. Co sądzą o tym Polacy?
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?