Wybory samorządowe 2024: PiS z połową mandatów w sejmiku woj. podlaskiego, ale władze wybierze Donald Tusk?

W sejmiku województwa podlaskiego najwięcej mandatów, 15, zdobył PiS, ale do większości Prawu i Sprawiedliwości brakuje jednego mandatu. Co się stanie jeśli większości nie uda się zbudować?

Publikacja: 09.04.2024 12:52

Stanisław Derehajło

Stanisław Derehajło

Foto: PAP, Artur Reszko

8 mandatów w wyborach z 7 kwietnia zdobyła w sejmiku województwa podlaskiego KO, a sześć - Trzecia Droga.

Ostatni, 30 mandat, zdobyła w sejmiku Konfederacja.

Województwo podlaskie: Stanisław Derehajło zadecyduje o tym czy PiS będzie miał większość w sejmiku?

Z listy Konfederacji do Sejmu dostał się Stanisław Derehajło, były polityk Porozumienia, były członek zarządu województwa, który w październiku 2021 roku został odwołany ze stanowiska wicemarszałka województwa z inicjatywy PiS. Była to konsekwencja usunięcia Porozumienia z koalicji rządzącej. 

Teraz Derehajło — polityk znany z serii memów o „Panie Areczku” (jego wizerunek był na nich używany bezprawnie) - nie podjął jeszcze decyzji czy pomoże PiS zbudować większość.

Wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich

Wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich

Rzeczpospolita

Jeśli tego nie zrobi w sytuacji, której współpracę z PiS w sejmikach wykluczają Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga, w województwie podlaskim mogłoby dojść do przedterminowych wyborów.

Czytaj więcej

Olko: Wybory samorządowe? Nie wyciągałabym daleko idących wniosków o kondycji Lewicy

Czy województwo podlaskie może działać bez sejmiku? Kto wtedy wskaże jego władze?

Zgodnie z ustawą o samorządzie województwa sejmik województwa musi wybrać zarząd województwa — w tym marszałka i nie więcej niż 2 wicemarszałków — w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów. Wyboru tego, w przypadku marszałka, trzeba dokonać bezwzględną większością głosów ustawowego składu sejmiku — obecnie taką większością w sejmiku nikt nie dysponuje.

Zgodnie z art. 33 ustawy o samorządzie wojewódzkim, jeśli w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia wyników wyborów zarząd nie zostanie wybrany, wówczas sejmik ulega rozwiązani z mocy prawa.

„Po rozwiązaniu sejmiku województwa z przyczyny określonej w ust. 1 przeprowadza się wybory przedterminowe” - czytamy w ustawie.

„Do czasu wyboru zarządu przez nowy sejmik Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, wyznacza osobę, która w tym okresie pełni funkcję organów samorządu województwa” - stanowi ustawa.

Gdy sejmik wybrany ponownie również nie wybierze zarządu, wówczas ulega rozwiązaniu z mocy prawa, ale przedterminowych wyborów już się nie przeprowadza. "Do dnia wyboru sejmiku województwa na kolejną kadencję oraz wyboru zarządu województwa zadania i kompetencje organów samorządu województwa przejmuje komisarz rządowy ustanowiony przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej" - stanowi ustawa.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Ukrainiec ucieka przed poborem. Lawina wniosków o ochronę międzynarodową
Polityka
Zajączkowska-Hernik: Konfederacja będzie bronić obrotu gotówkowego
Polityka
Trzecia Droga przekłada termin prezentacji list wyborczych. Hołownia wskazał powód
Polityka
Obajtek odpowiada na wpis Tuska: Po ile dziś w Polsce paliwo?
Polityka
Sondaż CBOS: Gwałtowny spadek poparcia dla KO
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?